Citat:
Ursprungligen postat av
obyn
Nu kom bekräftelsen att leksaksvapnet var mycket mindre än det riktiga vapnet och såg tydligt ut som en leksak. Nu blir det jobbigt för Polisen att förklara det hela i nästa pressmeddelande.
Här kommer en illustration om vapen i mindre skalor
https://minfil.com/IeC6E7feb8/ToyGun.jpg
Så postar du en bild av ett realistiskt vapen i pojkstorlek. Jättelätt att se skillnad på när det är dunkelt och den som håller i den ser hotfull ut...
Vad är nästa bild du tänker posta? En sådan där piratpistol där mynningen är som en stor tratt, med orange lock på?
Här är några inte speciellt stora vapen och hur långa de är från pipa till handtag (dvs utan kolven):
Škorpion vz. 61 270 mm
CZ Scorpion Evo 3 410 mm
MP5K 369 mm (finns fina bilder på den här när den hålls av olika personer)
COP .357 Derringer 142 mm
Sedan så har vi
FN P90 som är 505 mm lång, men är bullpup så den ser kortare ut än vad den är.
Och så den otroligt fula och märkliga undervattenspistolen
HK P11 på 200 mm.
Eller varför inte
SPP-1 på 244 mm. Det är också en undervattenspistol. Mindre träffsäker på land. Så alltså är den inte så farlig, eller?
Eller varför inte vapen från
Gyrojet-familjen? Bara en raket kostar ca 100 dollar. Så om någon skulle sikta på en med en sådan, så kan man vara statistiskt övertygad om att den inte är laddad. Och om den skulle vara det, så kan man vara statistiskt övertygad om att raketen inte kommer att tända, då den är en 50 år gammal.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Ja, det verkar som polisen levde i en parallell verklighet. Vi vet inte vem som larmade men enligt polisen kopplade deras dator ihop en våldsverkare till adressen. Och om våldsverkaren redan satt inburad så levde farbror blå redan i det blå och skickar allt de äger och har till adressen.
Väl framme upplever tre (3) poliser hot från en downie med leksaksvapen som skjuts ned av flera av poliserna (kanske alla). Ingenting av den upplevelsen visar det sig senare ha koppling till verkligheten. Våldsverkaren var en downie och vapnet var en leksak.
Hur kommer det sig att vi hamnat så ut i rymden att tre poliser som borde vara normalt funtade ifrågasätter ingenting i bilden då de möter en downie? Är det vår nya kultur där man inte får ifrågasätta upplevelsen utan ska tillmäta den lika värde som verkligheten? En kultur som jag menar hänger ihop med överutbildning av psykologer, allsköns terapeuter och att medierna låter dem härja fritt.
Förr var man noga med att matcha fantasier mot verkligheten, men inte längre. Det har lett till Qvick-fallet och om jag minns rätt en pappa som satt i fängelse för att ha förgripit på sin dotter i någon sorts sataniska riter som sedan visade sig vara båg.
Bara det att just det idékomplexet börjades ifrågasättas redan på 90-talet. Och innan dagissatanihysterin fanns det bisarra rättsfall där flickor i yngre tonåren blev åhutade för att de hade förlett medelålders män. Helt korrekt enligt det samhällets logik.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Det är inte bara dessa poliser som lever i en parallell verklighet. Hela samhället verkar ha flyttat dit. Borta är det torra tråkiga ingenjörssverige där man alltid frågade om något var på riktigt och avfärdade upplevelser som att det är bara känslor. Nu är det upplevelseindustrin som dominerar medvetandet i stället för synsätt som präglade våra gamla industrier som tillverkade tråkiga skruvar och muttrar och där man måste vara verklighetstrogen på millimetern.
Good fucking djävla riddance till det samhället! Kom aldrig mer tillbaka. I det torra tråkiga ingenjörsverige hade Eric suttit totalbombad av psykofarmaka vaggandes i en pöl av sitt eget piss.
Det är jättelätt att sitta och säga vad folk skall göra i förhand, eller vad de borde ha gjort i efterhand. I synnerhet om man har makt att förstöra deras liv. Ett exempel är Margareta Winberg som länge blockerade det faktum att även kvinnor kan misshandla män och även homosexuella kan misshandla varandra. För det stod inte i hennes feministiska manual för samhällelig ingenjörskonst.
Och massa torra tråkiga ingenjörer som alltid frågar om något är på riktigt och avfärdar upplevelser som att det är bara känslor och där man måste vara verklighetstrogen på millimetern blir djävligt urusla snutar.