Citat:
Ursprungligen postat av
Stegbil
Nu får du väl för helvete lugna ner dig ett par hekto.
Polisen som gick in var vanlig ingripandepolis. Man har fått larm om att en hotfull person rör sig med vapen (uppenbarligen har minst ett vittne uppfattat honom som hotfull och därav larmat).
Polisen gör vad dom ska göra, dvs konfrontera och avbryta eventuellt hotfulla situationer och dom ha full rätt att göra det med dödligt våld.
Insatsstyrkan kom på plats EFTER att skotten avlossats och när insatssyrkan är på väg är det även dom som tar över kommandot av situationen och har då med största sannolikhet beordrat att man inte närmar sig den nedskjutna.
Att sen skrivbordsriddare som dig i efterhand, med alla kort på bordet, med alla svar ondgör dig över polisens ingripande är ju enbart pinsamt för dig själv.
För det är det som är skillnaden mellan små fega människor som dig och folk som har som jobb att konfrontera och avbryta hotfulla situationer. Dom måste ta beslut med det dom vet just då.
Inte i sin bekväma fåtölj när alla detaljer finns.
Jävla tönt.
Varför kan inte polisen köra med öppna kort och låta polishensen öppet och transparant få redogöra för det då? Kanske okonventionellt, men detta är en mycket mycket speciell händelse.
Säger inte att det behöver ske nu, låt utredningen ha sin gång. Men om dom inte gör det så kommer ju varenda kvinnlig polis få ett helvete nästkommande 15 åren, hur skall dom rekrytera nya kvinnliga poliser om detta ligger som en surdeg?
Polisen får skita i kårandan och offra dessa tre, ge dom bra med cash och flytta till typ Oregon.
Det här kommer ju aldrig att sluta, kommer bli samma soppa som med Palmemordet och privatspanare.