Citat:
Nej, du har inte förstått att bostäder/byggnader underhålls och därför inte minskar i värde.Sverige är i grunden ett land i demografisk balans med en liten befolkningsminskning. Behovet av nybyggnad är därför vid konstant standard = 0.
Och i och med att investeringarna över tid skrivs av ska naturligtvis bostäderna sjunka i reala priser.
Så det enda som egentligen skulle behöva byggas är för att ackommodera inflyttning till storstäderna.
Men eftersom nu en kategori människor har förtur till det bostadsbestånd som bekostats med allmänna subventioner är det tills vidare bättre med planekonomi.
Och i och med att investeringarna över tid skrivs av ska naturligtvis bostäderna sjunka i reala priser.
Så det enda som egentligen skulle behöva byggas är för att ackommodera inflyttning till storstäderna.
Men eftersom nu en kategori människor har förtur till det bostadsbestånd som bekostats med allmänna subventioner är det tills vidare bättre med planekonomi.
Nu kunde man ju tycka att någon som skall vara minst 18 kunde känna till en sådan sak.
Vidare sker en omflyttning inom landet vilket driver fram nyproduktion.
Är det då så att facken drivit upp lönekostnaderna så stiger produktionskostnaden. Och kostar nyproduktion mer så ökar priserna på underhållna befintliga varor. (I detta fall bostäder).
Ovanpå detta finns skillnad i preferens för var man vill bo. Det gör att vissa geografiska platser är mer populära än andra. Stiger nu BNP/Capita i landet så stiger markpriserna.
Stigande markpriser leder till dyrare bostäder.
Och ökad popularitet för vissa platser driver upp markpriserna ännu mer där. Vilket gör bostadspriserna ännu högre där.
Så det finns massor med fundamental data som visar hur bostadspriserna ökar och att nyproduktion efterfrågas. Att förneka det är bara att förneka verkligheten.
Stiger BNP/capita är det dessutom troligt att folket vill bo mer spatiöst. Och då behövs nyproduktion för att öka på bostadsytan.
Sedan finns preferenser för vissa bostäder. Det är inte ovanligt att någon köper en villa river den och bygger nytt. Det leder också till högre priser. Givet att den nyare är dyrare än den rivna.
Vad som fattas och som är skälet till tråden, är att ni kommunister upprätthåller en hyresreglering som hindrar nyproduktion av hyreshus.
Men ni totalvägrar att ta ansvar för hyresregleringens konsekvenser. Det rimliga hade varit att ni öppnat era plånböcker och byggt hyreshus och hyrt ut till förlust.