Citat:
Ursprungligen postat av
seeeg321
Visst USA lägger på sig mer skuld och mer skuld men man får saker för pengarna vilket man inte fick under Obama som också låna men fick inget för pengarna.
USA utvidgar sin militär till så pass att man springer ifrån motståndarna med flera mil man fixar skattesänkningar så folket får mer pengar i fickan.
Det är lite som när man själv känner sig säker och har ett bra jobb och bra inkomst. Man kommer lägga på sig skuld men man köper det där drömhuset och bilen bara för att man känner sig säker i ekonomin.
Vad Obama gjorde, är just nu helt ointressant för diskutera Trump och den ekonomin han fixar.
Jag ser flera fel han gjorde med sina paket, ett var att inte kräva tillbaka vart enda öre med tiden.
Ett annat var att inte sätta flera i fängelse för oaktsamhet.
Och med detta sagt så har man väl rullat tillbaka de ekonomiska lagarna så att man kan köra samma igen om man önskar?
Dock nu är detta Trump och det är hans beslut som vi pratar om här.
Och vart ska han få alla dessa pengar till bönder utan att låna mer?
Vi ser ju dessa tillväxtsiffror man pratar om inte hjälper att stoppa lånetakten.
Och det var ju dessa tillväxtsiffror som skulle betala för den permanenta skattesänkningen och den tillfälliga för de mindre bemedlade.
Det känns som dessa nya tullar kommer orsaka stora hål i statskassan som man måste låna till för klara.
Vilket är konstigt, då vi samtidigt hört i så många år hur extremt viktigt det är hålla statsskuld nere.