Citat:
I så fall, varför söker f.d. MUF:aren Åkesson samarbete med M istället för S? Det kan jag lova håller många sossar borta från att rösta på SD. Och är inte SD (t.s. från AfS) för vinster i friskolor?Åkesson verkar ointresserad av att vinna sosseväljare, han satsar på fel häst.
För att S partiledare säger att S är ett rasistiskt parti med nazistiska rötter. Det finns helt enkelt ingen väg framåt. När S har en mer resonabel partiledare så kommer S försöka få samarbete med dem.
AKB öppnade upp för SD där för har de försökt samarbeta med M, men Kristersson har sagt nej, dock har han inte nazistretoriken som Löfven. Därför är M just nu de SD har störst chans att söka samarbete med men det ändrar de ju beroende på vilka partiledare som avsätts och tillsätts när M och S förlorar valet.
Ett annat syfte är ju att splittra sjupartiet vilket lyckas ganska bra; Alliansen är på fallrepet.
När det gäller vinster i skolan så är det för att SD såg att asylgrupperna blivit för stora; det enda sättet att ha kvar svenska skolor var att behålla friskolorna. Innan 2015 hade man kanske kunnat försvenska alla skolor men nu går inte det; asylinvandrarna är redan för många så alla skolor skulle bli mångkulturella. Då SD är mot det mångkulturella samhället så var det enda sättet med dagens demografi att ha svenska skolor att behålla vinsterna.
SDs agerande är helt logiskt och det bästa de kan göra för stunden. De är inte intresserade av att bara anpassa sig efter alla väljargrupper för att utan de vill ändra hela debatten så att deras åsikter inte längre är kontroversiella. Och undersökningar visar att de sossar som gått till SD har också ändrat sina värderingar. De har blivit SD. SD vill inte bara ha S väljare, de vill att S väljare skall få SDs åsikter.