Citat:
Ursprungligen postat av
Bernt-Benny
Gud vad det sitter kompetens i den här tråden. De flesta av er här är teknikgurus som kan spå framtiden med en tv-kanal. Tror ni Telia som är ett stort och etalaberat företag bara bestämmer den här affären över en kafferast, när kaffet är slut så ringer dom Bonnier: nu kör vi, hur mycket vill ni ha?
Jag kan sätta min högra fot på att flera riskanalyser och ekonomiska prognoser gjort och granskats innan detta köp. Telia är säker på sin sak. Det har något i rockärmen. Aldrig att Telia köper grisen i säcken.. IGEN. Skärp er
Och du som skriver att Fria Tider är mer värt än TV4-kanalen.. ja jag vet inte vad jag ska säga.
Du menar som Telia gjorde inför sina andra idiotiska äventyr med hela korruptionshärvan? Det finns gott om företag i historien som sköts förbannat dåligt, och Telia är otvivelaktigt ett av dem.
Telia har givetvis rättfärdigat sitt idiotiska beslut med ändlösa kalkyler. Det gjorde Nokia också när de slarvade bort poolposition i mobilbranschen. Eller hur var det när AOL gick ihop med Time Warner, inte kan man göra bort sig i historiens största mergerdeal? Joho, det kunde man. Eller hur var det när Blockbuster först struntade i att köpa Netflix och sedan ett antal år senare gick i konkurs?
Det finns hur mycket klåpare som helst och Telia är en av de största, vilket är speciellt konstigt när staten äger en stor del. Detta tydliggörs inte minst av att det i stort sett inte är någon vettig person i affärsvärlden som tycker att det här verkar vara en bra deal. Därtill kan det mycket väl vara så att vad som är kortsiktigt bra för ledningens löner och bonuspaket är en helt annan sak mot vad som är bra för företagets verksamhet, i synnerhet på lite längre sikt. Alla minns väl Enrons upp och nedgång om man nu ska dra den parallellen.
Förmodligen agerar man bara efter någon vag idé om att det är bra att ha rättigheter och att man tänker göra något av TV4. Detta medan alla andra kan se att linjär TV är döende. Men det finns gott om idiotiska företag som har satsat kopiösa pengar på utdöende eller gammal teknik, så inte heller det är speciellt unikt.