Citat:
Ursprungligen postat av
MagnusBengtsen
Och utveckla varför jag inte vet vad yttrandefrihet är, det gör du inte därför att du inte kan. Troll som du förstör Flashback.
Det visar du ju bättre själv i nästan samtliga dina inlägg.
Citat:
Knappast. Blotta misstanken att kommande arbetsgivare kollar i tex facebook-flöde gör att man håller tyst. Du pratar skit när du målar upp Sverige som fritt. Du har dessutom Näthatsgruppen så varför drar du inte åt helvete?
Precis som man måste bräka ur sig osluga idiotsaker på facebook för att kunna ta avstånd från invandring. Jag har redan förstått att du inte är direkt smart men kom igen nu.
Att du ljuger om att jag har någon typ av näthatsgrupp, när jag inte tillhår någon endaste grupp alls, gör inte att du får mer rätt din stackare. Snarare tvärtom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Divination
Och hur fan skulle ett PK-hjon som du kunna veta det? Du löper ju ingen som helst risk för trakasserier och stigmatisering. Skäms du inte över att ens uttala dig i frågan?
Jag skulle tvärtom skämmas för mig själv ifall du höll med mig om saker.
Oavsett ditt patetiskt förutsägbara dravel om PK så tycks jag vara en av de få här som har grundläggande kunskap om vad en av våra mest betydande grundlagar innebär. Något som man borde ha lärt sig senast i mellanstadiet.
Yttrandefrihetsgrundlagen innebär inte att man har rätt att stå oemotsagd.
Det finns inget i yttrandefrihetsgrundlagen som säger att andra aktörer måste ställa ett forum till förfogande för alla som har åsikter att yttra.
Yttrandefriheten har några få inskränkningar och dessa rör lagen om hets mot folkgrupp, och med folkgrupp menas exempelvis hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, sexuell läggning eller liknande omständigheter. Även våldsskildringar mot människor eller djur utgör en sådan inskränkning av yttrandefrihetsgrundlagen.
Man har m.a.o. inte grundlagstiftad rätt att uttrycka kränkande och nedsättande åsikter kring hudfärg, religiös övertygelse, nationell eller etniskt ursprung eller mot människor av en specifik sexuell läggning.
Detta är inte speciellt svåra saker att förstå och ganska likvärdigt i de flesta Europeiska länder.
Det är en sak ifall ni vill ändra grundlagar och tycker de är dåliga men håll inte på med bräkningar om saker ni inte vet innebörden av.