Citat:
Ursprungligen postat av
Neverever31
Eftersom tråden handlar om myt eller inte, här kommer lite fakta, som delvis bekräftas av någon tidigare vars fru är tandläkare.
1. Asylanter betalar 50:- för tandvård som inte kan anstå, d v s inga bryggor/inplantat o s v. Endast enkla ingrepp. Det är sådant vi måste göra. Om det är enligt FN eller EUs stadgar vet jag inte.
2. Alla som skriver i denna tråd (antar att det är svenskar som är födda och uppvuxna här likt mig) har fått gratis tandvård i 18 år
3. Jag har inte haft några problem med att få snabb mottagningstid när jag ringt Folktandvården för mig eller mina barn sista åren
Kan dock tänka mig att tandvården blivit ansträngd i mindre samhällen/kommuner som tagit emot flyktingar. Men visst, vår humanism/hjälpsamhet har gränser. SD vill ju hjälpa på plats, skulle kanske betyda att sätta upp tandläkarmottagningar i flyktinglägren, skulle förmodligen kunna hjälp fler/mer.
Sen att vissa pensionärer inte har råd att gå till tandläkaren beror inte på någon asylinvandring. Beror snarare på hur dom har arbetat i sitt liv (d v s hur mkt sociala avgifter som betalts in) samt tagit hand om sina tänder och vad dom stoppat i sig.
MEN jag förstår SDs lättlästa strategi, hade vi inte tagit emot så många asylinvandrare sista åren hade vi t ex kunnat hjälpa tusentals fattigpensionärer med bl a tandvård. Sånt genererar röster, jag vet.
Sluta ljug.
Tandvård som inte kan anstå kan tolkas hur brett eller snävt som helst, beroende på tandläkare och klinik. Det är ett ytterst luddigt begrepp. Läs mitt tidigare inlägg i tråden och klicka dig in på länkarna som finns i det. Här kommer ett smakprov:
Citat:
Samhällsnytt har granskat påståendet och kommit fram till att det inte stämmer: i vissa fall kostar det just 50 kronor för att göra en krona för asylsökande och illegala. Åtminstone om man ska tro Socialstyrelsens rapport ”Vård för papperslösa”. I bilaga 3 till rapporten citeras flera landsting som tagit fram metodisk hjälp till tandläkarna för att avgöra vad som ingår i ”tandvård som inte kan anstå”. I Västra Götalandregionens information till tandläkare radas det upp en omfattande lista med tandvårdsåtgärder som ska kosta 50 kronor för migranter. I den ingår förutom rotfyllning, ”sekundära kariesangrepp” och ”temporär protetisk ersättning” även följande:
”Fastsättning av lossnad krona, lagning av avtagbar protes samt ersättning av sådan protes som gått förlorad eller skadats så att den inte kan lagas, bör även ingå i ersättningsberättigad vård under förutsättning att protesen kan anses absolut nödvändig från estetisk och funktionell synpunkt för den vårdsökande.”
Vad som kan anses som ”absolut nödvändig från estetisk och funktionell synpunkt” är en tolkningsfråga. Det väsentliga är att regionen ersätter sådana insatser till tandläkarna utan att utreda deras bedömningar. Av den anledningen finns det knappast några incitament för tandläkarna att vara restriktiva – om de får kostnadsersättning från skattebetalarna. För konsumenten kommer dock åtgärden kosta samma 50 kronor per besök.
Det är ingenting annat än skamligt att Sverige prioriterar andra länders medborgare över sina egna, hur det sedan sker är en annan fråga, men att det inte finns någon grundprincip och överenskommelse i svensk politik om att svenskar/medborgare ska komma först är bara fel och skickar ut väldigt konstiga signaler när man i samma veva håvar in skatt fortare än Sheriffen i Nottingham. De flesta som kommer är ekonomiska migranter som har flyttat sig genom ett stort antal länder. De har medvetet och kalkylerat valt Sverige. Men det är inte, och har aldrig varit, svenska skattebetalares ansvar att förse negrer/araber/utomstående med välfärd och i detta fall vård.
Ni är inte rimliga i era triviala ställningstaganden som ni klär i "humanism", "godhet" och annan skit. Att SD fångar upp röster på vidrigheten är fullt naturligt och det ingår i en större problemformulering som alltfler börjar köpa och inse vidden av.