Citat:
Ursprungligen postat av
Bronken
En av de mindre bespottade bostadsutvecklarna Magnolia Bostad, som i huvudsak sysslar med hyresrätter, redovisar ett resultat efter skatt på 59 miljoner kronor för det andra kvartalet 2018 (103). Resultatet per aktie uppgick till 1:45 kronor (1:72).
Rörelseresultatet blev 93 miljoner kronor (128) och rörelsemarginalen var 34,8procent (16,2).
Bolaget är av ovan angivna skäl förstås inte att jämföra med Axxonen, OP eller Tobin men rörelseresultatet faller ändå från 206 mkr till 93 mkr i jämförelse med Q1 2018.
Jag skulle inte dra för stora växlar på det, framförallt för att dom har tecknat ett antal ramavtal med starka och stabila köpare, tänker framförallt på avtalet om hyresrätter som är värt ca 10 miljarder. Jämför man dessutom med föregående år(2017) så var ju resultatet bättre både för halvåret
och kvartalet.
Jag tycker deras affärsidé är helrätt, bygg hyresrätter(och hotell) och kräng dom till kapitalförvaltare och förvaltande fastighetsbolag.
Edit: Rättelse, stryk kvartalet, men som sagt, dom har bra avtal med stabila köpare så jag drar inte så stora växlar på det.
Fastighetsförsäljningar Jan-Jun
2018: 686
2017: 609