Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
När jag polade med en sydkoreanska för över tjugo år sedan berättade hon om att man hade traditionella "familjebad" där man utförde en form av tvagningsceremoni på varandra. Tydligen kunde det hända saker under dessa. Vet du något om det?
Ni blir det väldigt OT. Så det stannar vid detta enda inlägg.
I österländska skapelsemyter spelar incest en framträdande roll. Därmed har man inte haft Västvärldens stränga syn på kompositionen av DNA cocktails. Men det berodde naturligtvis också på att man visste noll om genetik och DNA. Japanska kejsarklanen gifte sig inte utanför den traditionella Konoeklanen förrän med nuvarande kejsaren. Därför var det inte ovanligt förr att de hade 40 ungar, varav kanske tre blev vuxna. Kejsarens farfar gick inte att visa fram offentligt, Hirohito fick träda in som regent redan vid 23 års ålder.
I dagböcker från Heian perioden beskiver mödrar att när sonen genomgått
genpuku (vuxenceremoni ungefär vid 15) var det hennes uppgift att introducera honom till sex. Det sågs helt enkelt som en moderlig plikt. En del av det konfucianska arvet. Därmed inte sagt att att de utvecklade något slags relation.
Motsvarande synsätt fanns i Korea och ceremonierna som har konfucianskt och buddistiskt påbrå är desamma. Utöver det har Japan en del unika ceremonier, traditioner och synsätt som utvecklats från Shinto.
Den som är inresserad av att veta mer/lära sig mer om hur det japanska samhället utvecklades och varför det ser ut/fungerar som det gör bör läsa en bok som heter ”Vägen till shogun” och finns på Amazon. Japan invaderade Korea i slutet av 1500-talet och den kampanjen beskrivs i boken, därmed får man också bra insikt i hur Korea fungerade (det gjorde det inte).