2018-07-03, 14:29
  #13981
Medlem
Cloudedcrystalbeams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Baptistkyrkan tillhör numera Equmeniakyrkan.

Ja, det är riktigt.
Citera
2018-07-03, 14:30
  #13982
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dahliabelle
Angående m.g.l. (ML) så har jag hört att han och LW delade hotellrum i början av november 2016, när de deltog på ett stort event (som kallas FAD) i Linköping.

En bekant till mig pratade mycket med LW under den här tiden, och LW anförtrodde hen mycket om SD. Min bekant tyckte att det var lite jobbigt då hen var vän med ML, och samtidigt visste att LW gick bakom hans rygg med SD.

Vad jag minns, så var det vid den tiden någonting om att LW ville avsluta med SD, men SD ville inte, och hotade med att sprida vissa bilder och filmsnuttar (?) som LW hade skickat till honom. Kan det vara detta som låg till grund för ofredandeanmälan som hon sedan inte gick vidare med?

Min bekant har också fått sin telefon genomsökt av Örebropolisen. Om hen lämnade in den frivilligt eller om de beslagtog den vet jag inte. Mycket möjligt att det var frivilligt, då hen var vän med LW.

Hen har dessutom ordentligt styrkt alibi, så tänk inte ens tanken.

EDIT: Ändrade lite, jag vet inte säkert att de delade hotellrum. Jag var inte där.
Intressant inlägg! Jätteuppskattat med lite seriös info från vänner/bekanta till LW.
Nu får vi lite mer klarhet över deras relation. Tack för att du delger oss.
Hennes ofredandeanmälan kan mycket väl ha bottnat i detta. Ligger ju bra till i tiden.
Citera
2018-07-03, 14:33
  #13983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schazz
Både ja och nej. Mannen hade en komplicerad relation och livssituation.
Hm, verkar som om att LW drogs till gifta/upptagna män...hon kanske hade vigt även det paret. Skämt åsido.
Citera
2018-07-03, 14:35
  #13984
Medlem
ModestyBlaisers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Nu är du ju inte bättre än åklagaren Åsa Hiding. Vad skulle det vara förutom ev. byskvaller som talar för att SD är gärningsmannen?

Det faktum att byskvaller inte uppnår beviskraven för skälig misstanke?
Varför förutsätta att man inte har bevis bara för att de inte har offentliggjorts ännu? Sekretess under förundersökning gäller alltid, så jag förstår inte riktigt resonemanget kring detta...i Sverige har vi ju beviskrav för att ens få rikta misstankar mot någon.

Vet inte om jag tolkar dig fel, men uppfattar det som att din skepsism främst är baserad på misstro till rättsväsendet. Det är såklart din fulla rätt, det kan behövas ett kritiskt öga här och där. Men känns som det lätt övergår till att aktivt leta efter fel där inga tycks finnas.
Är det TROLIGAST att någon är skäligen misstänkt för att man faktiskt har bevis, eller för att polis/åklagare/tingsrätt/kyrka är korrupt och agerar utifrån egen agenda?
Citera
2018-07-03, 14:38
  #13985
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Urbizzo
Ska försöka mig på en liten hemsnickrad "analys"
När man ser sådana här trådar på Flashback - trådar som pågår vecka efter vecka, så förstår man något är ovanligt. Och det finns många sådana "ovanliga" händelser.
Dessutom en människa försvunnen och hittad - död.
Jag vet inget om Lena mer än att hon varit ihop med en gift man.
Lena var dessutom "religiös" - dvs har hon sett det som en synd när hon är tillsammans med den gifte mannen?
Men den gifte mannens fru flyttar helt nära Lena, så dom till och med kan se varandras uteplatser.
Detta måste känts konstigt för mannen, hans ex och hans älskarinna så nära varandra. Han borde ha känt sig osäker med dessa så nära. Tänk om dom träffas och utbyter information om honom. Då kan mycket komma fram. (antagligen finns mer under den "stenen" när man lyfter på den).

Okej - så långt, Men vad är det som gör denna historia klänger sig kvar bland nyheterna på Flashback?

(obs, jag är inte insatt i fallet)..


2018-06-25, 08:48 #11973
Honan6
Medlem
Reg: May 2015
Inlägg: 686
SAMMANFATTNING 3 (3)

Åklagarens framställan om fortsatt häktning p g a Sannolika skäl den 8/6, hölls inför lyckta dörrar. TR ansåg uppenbarligen att åkl framställan inte höll, varpå den misstänkte försattes på fri fot som fortsatt Skäligen misstänkt.
Aftonbladet 8 juni – Misstänkt för mordet släpps fri
http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/...bro-slapps-fri

Mordutredningen fortsätter och åkl berättar i media att man inväntar provsvar NFC som har frustrerande långa väntetider p g a underbemanning. Åkl. är fortsatt förtegen om dödsorsaken.

Fallet har Målnummer B2705-18 och leds av kammaråklagare och förundersökningsledare Åsa Hiding tel 010-562 66 35. Åkl som är väldigt förtegen citerades i Metro 11/6 med rubriken ”Vi har jättemycket teknisk bevisning”

Metro 11 juni – Åklagaren om Lena-mordet: ”Jättemycket” teknisk bevisning”
http://www.metro.se/artikel/åklagare...nisk-bevisning

Spaningsledningen byts ut
Den 19/6 avslöjar NA att Polisens kommunikationschef Mats Nylén berättat att spaningschef Peter Springare och chefsutredare Jonas Rydén omplaceras och att Mikael Nyqvist är utsedd till ny spaningschef.

NA skriver den 21/6 att polisens sektionschef Lars Bergman säger att omplaceringarna inte har något med det aktuella fallet att göra ”- Det blev olyckligt. Vare sig jag, Bo Andersson eller åklagaren har haft några synpunkter på hur mordutredningen har skötts” Han berättar vidare: ”- Det handlar om interna problem på grova brottsgruppen. Min roll som chef är att ha en arbetsgrupp som fungerar och då måste jag göra det här ur ett helhetsperspektiv”

De omplacerade slår tillbaka
Peter Springare och Johan Rydén har skrivit till NA: ”- Vi har pekats ut som syndabockar”, ” – Det handlar om en personrelaterad förtroendekris”. Springare menar att han, JR och en mängd anställda inom myndigheten saknar förtroende för ledningen och att det sträcker sig längre tillbaka, långt innan det aktuella mordfallet.

Håller med om kritik
Springare berättar i NA att han håller med om kritiken att LW hittades först efter fyra dagar och endast 100 meter från sitt hem. Då försvinnandet sköttes av en annan organisation, så menar Springare att de utgick ifrån att sökandet startade från brevlådan och sedan meter för meter. ”-Det trodde vi i alla fall i vår enfald” När det gäller larmsamtalet om kvinnoskrik inte kontrollerades, menar Springare att den delen får Kommunikationscentralen ta på sig. ”- Det är ofattbart att de inte åkte ut”.

Fortsatta avspärrningar
BO:s och den misstänktes hem är fortsatt avspärrade och enligt trådrykten har det synts utredare på båda platserna.

Den fortsatt skälige misstänkte
SD tycks utåt sett klara pressen som misstänkt bra och ägnar bl a sin tid till geochaching, vilket kan ses via inlägg på hans geocachkonto. Detta gäller även fru HD.

Fortsatta trådspekulationer
I väntan på NFC-resultaten fortsätter trådspekulationerna och ”grävandet”.
Citera
2018-07-03, 14:48
  #13986
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Jag är helt enig med skribenten Sixten att det handlar om att Springare ansökte och beviljades semester av sin närmsta chef, mitt i den mest kritiska perioden av utredningen varav båda omplacerades. I så fall, så tyder det på synnerligen omdömeslöshet hos båda. Därmed är det ett personalärende omgiven med sekretess.

Även poliser måste ha rätt till semester.

Om Springare hade planerat semestern innan det här fallet påbörjades så var det kanske inte så smart av hans chef att låta honom ta hand om fallet, i alla fall inte utan att någon annan chef också var insatt från början och kunde fortsätta under den tid det skulle behövas.

Om Springare mitt under undersökningen kom på att han ville ha semester och beviljades det av sin chef så var det ganska klantiga beslut av dem bägge två.
Citera
2018-07-03, 14:52
  #13987
Medlem
ModestyBlaisers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Tack för ditt svar!

Är inte tillräckligt insatt i de juridiska möjligheter ÅK hade i början efter första anhållandet.

Är förstås intressant att veta om hon hade haft möjlighet att få igenom mer, t ex reseförbud, husrannsakan och bilen beslagtagen direkt vid första anhållandet och förhöret på onsdagen 16/5 (var det väl?). Någon som är juridiskt insatt som kan klargöra detta?

Jag undrar om ÅK kunnat hålla kvar SD som anhållen de tre dagar som lagen tillåter, för att det var av vikt för utredningen? Har hon missat något här?

Följer tråden lite sporadiskt och har inte läst alla sidor i tråden minutiöst. Kanske tar upp sådant som redan har behandlats.

Jag är osäker men tror att möjligheten att använda tvångsmedel var begränsad vid tiden för förhöret, eftersom LW då bara var försvunnen och det varken fanns en kropp eller mordmisstanke. För att häktas krävs iaf att man uppnår skälig misstanke.
Och troligtvis hade man ju inte tillräckligt för att hålla honom för människorov (vilket är logiskt då något sådant brott visade sig inte ha begåtts). Men jag har ingen anledning att misstro LimeTimes åklagarväns expertis, så säkert finns det sätt att lösa.

Något jag däremot har hakat upp mig på är: OM nu polisen sett till att SD inte kom i USA, varför gick han fri i FYRA dagar efter hemkomsten innan han anhölls?

Tillägg: Noterade dock vid häktningsframställan (som jag inte hittar nu) att man bland skälen för häktning INTE kryssade i rutan "risk för att den misstänkte avviker eller på något annat sätt undandrar sig lagföring eller straff"
__________________
Senast redigerad av ModestyBlaiser 2018-07-03 kl. 15:10.
Citera
2018-07-03, 14:56
  #13988
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Nu menade jag inlägget här från henne som SD stött på och sagt att all sex inte var otrohet.

Hon skrev senare att han nog inte menade allvar. Jag tror hon gjorde det efter påstötningar från SD. Vem vill bli osams med en MGM.
Eller var det det du också skrev om kanske.

Alla dessa tvetydiga sexuella inviter väver SD skickligt in i sina skämt att det är svårt att se vad som är vad.
Citera
2018-07-03, 15:11
  #13989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Alla dessa tvetydiga sexuella inviter väver SD skickligt in i sina skämt att det är svårt att se vad som är vad.
En riktig clown är han ju utan tvekan, men är han en mördare också..
Har ju personligen trott det hela tiden och snart måste svar börja komma fram.
Citera
2018-07-03, 15:14
  #13990
Medlem
Sammantaget talar mycket för att SD är skyldig enligt inre radarn onekligen.
Svartsjuketendenser, aggressionsutbrott, kontrollbehov och sist men inte minst - de mycket märkliga foton och urkonstiga miner som tagits nyligen på SD.
Citera
2018-07-03, 15:18
  #13991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fleudhesten
En riktig clown är han ju utan tvekan, men är han en mördare också..
Har ju personligen trott det hela tiden och snart måste svar börja komma fram.

Det återstår att bevisa, icke förty är han den mest misstänkte i dagsläget enligt TRs beslut. Det kan man inte bortse ifrån.
Citera
2018-07-03, 15:19
  #13992
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ModestyBlaiser
Ja datumet tyder verkligen på att det är härifrån sms-ofredandet härstammar.
Behöver inte gå stick i stäv! Tycker det låter som att ML och LW snarast hade en kk-relation, och särskilt om de hade dejtat tidigare. Det vanligaste är väl att en kk är ett ex eller någon man testat att dejta men känt funkat bättre som vän?
Detta kan isf också ha löpt samtidigt som SD utan att det är någon otrohet eller andra konstigheter, eftersom hon inte hade några skyldigheter mot någon av dem.
Det blottar dock några oroande tendenser hos SD rörande triss i svartsjuka, kontroll och äganderätt. Inget som i säg tyder på att han är skyldig givetvis, men statistiskt är det drag som ofta återkommer i "riskzonen" .

Kan ha fel nu, men uppfattar det även som att SDs och LWs storhetstid var 2014-2015, varpå det hela fallerar systematiskt kommande år.
Har av någon anledning svårt att tro att LW och ML hade en seriös relation, men har inget belägg för det så böjer mig för de som vet.


SDs beteende med hoten får mig att tänka att LW var i den klassiska fångtröja som många kvinnor är i när de är i en relation med en kontrollerande, hotfulla och kränkande person. Även om LW till synes är en stark kvinna, med skinn på näsan, kan det till sist bli så mycket "vana" att leva på det sättet att man kanske inte ens märker att målstolpen flyttats bit för bit.

Jag tolkar utifrån Dahliabelles inlägg att LW ville avsluta förhållandet med SD här. Kanske berodde det på att LW såg den destruktiva sidan hos SD och att hon istället ville ha ett förhållande med ML? Ingen otrohet i det ljuset.


"Vad jag minns, så var det vid den tiden någonting om att LW ville avsluta med SD, men SD ville inte, och hotade med att sprida vissa bilder och filmsnuttar (?) som LW hade skickat till honom. Kan det vara detta som låg till grund för ofredandeanmälan som hon sedan inte gick vidare med?"

Självklart faller skuggan på SD mycket starkt när hon återfinns mördad, inte långt ifrån sitt och hans hem och hennes mobil plötsligt saknas. Han har försökt kontrollera henne i åratal, det är vad jag tror.

Hon har försökt ta sig ur, SDs fru lämnar honom.
Det blir för mycket för SD.
Han tappar kontrollen.
Precis då är denna typ av person som farligast.

Min tro.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in