Citat:
Ursprungligen postat av
Centauri
Afs kommer att förbli ett mini-parti.
Varför tror ni att SD gått så bra? Enkelt, man mildrade sin framtoning och extremism.
Man kan omöjligen få över 4% genom att vara extremhöger.
SD har "gått bra" för det är det enda partiet som har varit profilerat mot invandringsfrågan. Det är på tiden att marknaden blir konkurrensutsatt. AfS fyller en funktion och det verkar, med tanke på att partiet redan har cirka 2% väljarstöd i opinionsundersökningar, att de kommer att vitalisera "marknaden", i.e. "konkurrens är alltid bra".
Vad har man vunnit om man har "mildrat sin framtoning" till den grad att man:
- Vill som utgångsbud dubblera antalet kvotflyktingar
- Förespråkar integration före återvandring
- Förnekar att det existerar etniska svenskar
- Utesluter alla medlemmar som inte är liberala
- Vill förbjuda NMR och samarbetar med EXPO för att kartlägga partiets egna medlemmar
- Helt och hållet underställer sig HMF-lagstifningen och utesluter partimedlemmar i parti och minut
- Vill medverka i Pride-paraden
Listan kan göras ännu längre. Dessa punkter är SD 2018. Efter invasionen 2015. När 44% av ungdomarna i landets tre största städer har ett annat modersmål än svenska. När det ges ut 10.000 uppehållstillstånd i månaden, och så vidare. SD är så jävla menlöst. AfS är framtiden!
Vill man göra skillnad, om man är en politisk kraft som verkligen vill ändra något så går man inte "mainstream"-åsikter till mötes. Man gör så att att ens egna politik blir "mainstream".