Man har ju två alternativ, ena är den blå tabletten och det andra är den röda.
Vi börjar med att det bara ligger en stämningen inskickad
https://www.svd.se/bors/news_detail.php?newsid=5645e3af-e023-48d5-ac37-a33ee99ea278
Stämnings mål T 5646-18
Ingen motstämning har utfärdats och inget har heller kommenterats annat än på sin hemsida
http://www.primeliving.se/nyheter/
Frågor som tas upp i stämningen
Avbokandet av möte mellan advokater - 26/2 Avbokades mötet mellan PL och Mvtb som skulle ägarum dagen efter under hot.
Ur avtalet
27/2 - Skall avtal skrivits på som gör att PL är helt befriande från allt ansvar i tvisten och mvtb skall även ha full sekretess och inte yppa något till tredje part
Förfalskad signatur - Något som man från PL sida säger sig att ska ha bevittnats av ett visst företag med vissa människor i det

Förfalskade signaturen saknar helt likhet med den signatur som även står på avtalet med PL
Polisanmälningar - 5/3 görs polisanmälningar
6/3 första skjutning mot Frejgatan
8/3 Andra skjutningen mot lägenhet
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/A2Q9JA/skottlossning-pa-gardet-i-stockholm-polisen-utreder-mordforsok
13/3 - Granat placeras utanför hus med koppling till mvtb
14/3 - tredje skottlossningen mot samma lägenhet
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/ngOxed/larm-om-ny-skottlossning-pa-gardet
PL har ju även en upparbetat skuld till mvtb och även till mig, så klart att man som ue då inte fått betalt.
Från PL sida får man gärna redogöra för vad det man anser sig ha betalt för och hur mycket som betalts, för jag vet att Mvtb lämnat över hela sitt kontoutdrag till PL inte det hela gick till advokater och inte ens då kunde man berätta vad problemet var.
Så för den som tror att det stora börsnoterade fastighetsbolaget åsikt så får man här om man vill en insikt i hur det hela gått till.
Sedan har PL en historik av liknande tillvägagångssätt. Ett tidigare ärende med ett företag som hette modular slutade med att man drev dem i konkurs medan den konkursförvaltare som tog ärendet vann mot PL och så har man även en pågående tvist i gbg med en annan byggare, frontman.
Antingen så har PL alltid otur eller så är det systematiskt och del av deras affärsmodell?
När man bestämt vilken tablett som passar än efter detta så kan man ju dra paralleller till vad man då är kapabel till att göra