Citat:
Ursprungligen postat av
S.Kandal
Braskande rubriker när Bali säger det uppenbara. Inte för att sd behöver mer hjälp på traven för att öka i opinionen men dylika uttalanden skadar ju inte. Det komiska i kråksången är att Sd vinner sympati oavsett om han eller annan potentat sagt precis tvärt om.
https://www.expressen.se/nyheter/val-2018/bali-oppnar-for-att-m-ska-samarbeta-med-sd/
Likadant varje gång.
- Ebba Busch Thor/Ulf Kristersson/Hanif Bali, om vi tänker rent hypotetiskt ifall du står i en kö till kaffeautomaten bakom Paula Bieler och hon råkar trampa dig på foten, skulle du säga till ‘aj’ till henne, och ifall hon skulle säga ‘ursäkta’, skulle du lyssna då?
- Konstig fråga, men ja, det är väl möjligt.
Rubrik: “ÖPPNAR FÖR SAMTAL MED SD!!!!!”
Inte sett reportern förut, men han passar nog bra in på Expressen/Kvällsposten/GP, de har en underlig förmåga att hitta folk som ser ut som att de är 13 år och jobbar för Kamratposten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ockhamsrazor
Och vilken är Expressens sedan länge utlagda strategi? Är det att få M+S att ingå en migrationsöverenskommelse som är mycket tuffare än den politik som ligger idag?
Med tanke på att Åkesson själv upprepade gånger har sagt att det viktiga är att SD-politik genomförs, inte vem som gör det, är det kanske inte helt orimligt av Expressens ledarredaktion att ha en liknande uppfattning.