2018-06-13, 01:12
  #69541
Medlem
8711s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swegunners
Nils-Olovs artikel skulle ju enligt han själv indikerar att Bradley effekten minskar. Tror personligen den är lika hög totalt sätt eftersom den nog är väldigt stark i våra största städer (GBG, Stockholm) men klart mindre på typ skånska landsbygden.

Skulle Nils-Olov ha rätt så skulle inte SD vara underskattade i mätningarna längre.

Jag tror snarare att man får se det ur lite olika perspektiv. Det lär finnas skillnader i både ökningsgrad, underskattning och annat nu när Sverigedemokraterna är ett så stort parti mot när SD var ett mindre parti.

I procentenheter tror jag att ökningstakt och underskattning består. Men man kan inte räkna som vissa gör då SD kunde fördubbla sig och liknande varje val. Det går att tänka så när man har låga siffror, men fortsätter man tänka i dom ökningstalen och procentuella underskattningar skulle det ju snabbt innebära att SD skulle ha över 100% vilket är omöjligt så att säga. Så en viss förändring lär ha skett åt något håll och man lär behöva se läget lite annorlunda när SD har 25%+ som vid ett val idag mot hur det var när SD hade exempelvis 5,7% vid 2010 års val.
__________________
Senast redigerad av 8711 2018-06-13 kl. 01:15.
2018-06-13, 01:14
  #69542
Medlem
8711s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
OnT
När väntas Yougov? Är det fler OU innan sommaruppehållet?

Alla mätningar väntas komma i juni månad, det är främst i juli månad vissa brukar göra ett uppehåll. Men det lär vara färre i år när det är valår.

Så vi väntar på Yougov, Inizio, Sifo och Ipsos. Skop vet man aldrig med om dom lever eller ej
2018-06-13, 01:46
  #69543
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Detta är en total ”clusterfuck” för socialdemokratin.

År 2015: Skall vi ta emot fler, färre eller lika många invandrare/flyktingar?
Lika många: 33 procent
Färre: 29 procent
Fler: 25 procent
Vet inte: 13 procent

År 2018: Skall vi ta emot fler, färre eller lika många invandrare/flyktingar?
Färre: 55 procent
Lika många: 21 procent
Vet inte: 15 procent
Fler: 9 procent

https://www.svd.se/4-av-5-s-valjare-bakom-skarpta-migrationspolitiken/i/senaste

Hela det svenska etablissemanget har helt missbedömt opinionen. Således, det beslut som fattades av de Rödgröna och Centerpartiet och som fick stöd av ett antal ledamöter från L och Kd har endast stöd av 9 procent. I bästa fall har de stöd av 30 procent + eventuellt stöd från ”Vet Inte” men då är det fortfarande en minoritetsuppfattning som dessa partier har tagit. Läser man vidare i artikeln vill 40 procent av de S-märkta väljarna ta emot färre och endast 7 procent ta emot fler. Det är fan ingenting som kan rädda Socialdemokraterna nu. Så här säger tydligen "forskarna" från Södertörns Högskola;

e

Den här S-märkta Södertörnsstatsvetaren säger alltså på fullt allvar att det är ”diskussionen” som driver SD framåt. Således, om S slutar snacka om invandringsfrågan så kommer stödet för SD minska och stödet för S att öka. Detta är fan i mig som man baxnar. Om S fortsätter att lyssna på sådana som Ann-Cathrine Jungar så riskerar fallet för Socialdemokraterna bli bra mycket större än till några 20-22 procent. De riskerar att åka under 20 procent. Med sådana rådgivare behöver Stefan Löfven inga fiender.
Vilken ögonöppnare. Tack för inlägget.

Citat:
År 2015: Skall vi ta emot fler, färre eller lika många invandrare/flyktingar?
Lika många: 33 procent
Färre: 29 procent
Fler: 25 procent
Vet inte: 13 procent
Hösten 2015 tänkte alltså S att 58% av opinionen ville ha ännu fler främlingar i landet. Så de bara tryckte på i takt med MP.

Citat:
Ann-Cathrine Jungar
Så det är från henne sossarnas spurtstrategi kommer. Tala inte om invandringens påverkan på någonting så vänder opinionen. "Det handlar om attityd". Avisst, det är väl uppenbart att det gör..? Den svenska kulturen har gjort att munnar varit tysta och blivit tystade men de flesta hyser ändå samma åsikter som människorna i de där "onda nationerna". Hur kan hon ens kalla sig för forskare? Verkar inte förstå någonting av verkligheten alls.
2018-06-13, 01:48
  #69544
Medlem
Vaftrudners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Om nu SAP kommer överleva valet 2022 och det är inte säkert med tanke på hur värdelös deras ledning är. När LO väl beslutar sig för att fimpa SAP och det kommer antagligen ske så åker Socialdemokraterna ur riksdagen.

När moderaterna liberaliserades för ett 20-tal år sedan och innan sverigedemokraterna kommit upp på banan, fanns det ett konservativt vacuum på den politiska marknaden. Någon uttryckte det ungefär som att: "konservatismen i Sverige är som en herrelös hund som letar efter en ny husse".

På samma sätt trevar idag islam och islamismen idag lite herrelöst. SAP och MP är väl de partier som i första hand lockat muslimerna. MP har aktivt infiltrerats av muslimer, men tvingats göra sig av med dem under mandatperioden. SAP har vänt sig mer generellt till bidragstagarklassen och därmed fått många muslimska väljare på köpet. Men för att inte skrämma bort LO-kollektivet och andra socialdemokrater, så har man naturligt inte varit öppna för de mer extrema yttringarna i islam.

Om nu LO-kollektivet söker sig till SD, så står SAP kvar med bidragstagarklassen och "smartaste bästa tjejgänget". Det blir en munsbit för islamisterna som kan lägga beslag på hela partiapparaten. Det börjar väl närma sig en miljon muslimer i Sverige och med ett växande anti-islamparti i riksdagen (SD) och kanske i regeringsställning ökar polariseringen. En miljon muslimer kommer vilja ha politisk representation i riksdagen och 2022 eller senast 2026 känns väl ganska rimligt att islam i Sverige är redo att ta ett steg för att greppa politisk makt. SAP kommer inte försvinna ur riksdagen, men det kommer att vara ett helt annat parti än idag.
__________________
Senast redigerad av Vaftrudner 2018-06-13 kl. 01:53.
2018-06-13, 03:57
  #69545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Jag är beredda att ta gift på att Löfven inte i sina mörkaste mardrömmar trodde att lagen skulle gå igenom i riksdagen. Sossarna är inte smartare än så här nu för tiden.

Du har förmodligen rätt.

Så som jag har fattat det, så hotade MP med att lämna regeringen om de inte fick igenom afghanamnestin. I gengäld gick MP med på att ebo-lagstiftningen skulle skrotas, eller åtminstone ändras.

Och Stefan Löfven kunde inte acceptera att hans regering skulle spricka, så... Ja, så han gick med på afghanamnestin. Förmodligen trodde han att alliansen skulle rösta ner den. Stefan, vilken korkskalle du är! Lyssnar du inte på de andra partiledarna? Fattade du inte att Annie Lööf skulle "stötta" dig?

Man kan tycka att S borde ha kunnat slingra sig ur krisen genom att några S-ledamöter röstade emot förslaget. Men där har vi den socialdemokratiska prestigen igen. Man håller ihop. Man håller en enad front. Man gör som ledningen säger.
2018-06-13, 05:53
  #69546
Medlem
Sonnenwendes avatar
Nya Moderaterna kommer inte se till att afhanlagen rivs upp. Allt för att blidka Centerpartiet.
Det medger M’s företrädare på twitter, orsaken är att man ogillar retroaktiv lagstiftning 🙈🙉🙊

SD kommer ha ett styvt jobb efter valet att sätta press på landsförrädarna i allahiansen.

SD kommer fortsätta växa i opinionen, ska vi gissa på att SD’s snitt kommer ligga runt 22-23% i Augusti. Sen toppar bluffinstituten med en sista mätning runt 25 %.
SD får 27 % och alla dyngskallar till statsvetare och samhällsjournalister kan ljuga vidare.
2018-06-13, 07:35
  #69547
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Detta tack vare att sossarna var övertygade om att förslaget skulle röstas ner. Men dom tänkte inte på Centerns självskade-beteende. Små detaljer, stora effekter. Så kan det gå.
C trodde nog de skulle växa exceptionellt för alla miljontals globalistiska nyliberala väljare skulle komma till dem. Så de har mer ett Sverige-skadebeteende.

Men som nämnts tidigare sossarnas arrogans gör att de tror (Eller trodde? Har de fått självinsikt?) att de kan göra vad som helst, väljarna finns ju för deras skull inte tvärt om.
2018-06-13, 07:49
  #69548
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Expressen och Aftonbladet kommer använda sig av Flashbacks databas samt tidigare hackade databaser. De kommer släppa det under Almedalen och antagligen under hela Augusti och September. Det nämnde ju Mattias Karlsson på Facebook. De är inte så att "25-30 procent" kommer ges till SD utan något som helst motstånd. Jag skulle gissa på att en eller ett par riksdagsledamöter åker samt en hel del lokala politiker. Effekten av det här är totalt marginell som alltid och vanligt folk blir bara förbannade.
De som varit SD ett tag blir bara mer beslutsamma. De som tvekar om SD så kan några vackla tillbaka till sjupartiet medans några blir förbannade och är förlorade för sjupartiet för alltid. Man kan minska SDs ökning med "skandaler" men de som gått över till att läsa sociala medier och hatar PK får de aldrig tillbaka vad de än gör.
2018-06-13, 07:50
  #69549
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Nya Moderaterna kommer inte se till att afhanlagen rivs upp. Allt för att blidka Centerpartiet.
Det medger M’s företrädare på twitter, orsaken är att man ogillar retroaktiv lagstiftning 🙈🙉🙊

SD kommer ha ett styvt jobb efter valet att sätta press på landsförrädarna i allahiansen.

SD kommer fortsätta växa i opinionen, ska vi gissa på att SD’s snitt kommer ligga runt 22-23% i Augusti. Sen toppar bluffinstituten med en sista mätning runt 25 %.
SD får 27 % och alla dyngskallar till statsvetare och samhällsjournalister kan ljuga vidare.

Vi noterade hur många riksdagsmän från alliansen som röstade för "Aghanalagen". Då har vi alltså den märkliga situationen att det sannolikt finns ett större motstånd mot "Afghanalagen" inom S än inom alliansen, undantaget moderaterna. S gick sin partner till mötes, som antytts här, i tron att den ändå skulle röstas ned. Nu har S den som en kvarnsten om halsen inför valet.

Invandringsmotståndet i de folkliga leden är alltså störst i Sd näst störst i S tredje störst i M. De tre partierna har en majoritet emot generös invandringspolitik.

På den andra sidan radar vi upp dem V, Fi, Mp, C utan inbördes rangordning samt L och Kd med en kluven supporterskara. Sd borde kunna utrota Kd och L i valet ta typ 4% och sända dem till helvetet.

Det framgår tydligt att det är från S och M som SD kan ta "procent" men de är samtidigt de enda tänkbara partners i en framtida regering. Sviktar "arbetarväljarna" i tron på sitt S kan Sd ta 10% till och med otrogna moderater 5% till. Då blir valresultatet för Sd en bit över 30%, ~35%.

Vi får se månad för månad, bandvagnen rullar framåt. Jag skulle tro att YouGov visar 27,3% när de kommer och sedan blir det bara mer och mer och mer..
2018-06-13, 08:04
  #69550
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vaftrudner
J
SD har växt med 400% på medlemssidan sedan 2010 och i samma storleksordning bland väljarna och aktiva politiker på såväl riksnivå som kommunalt. Till 80% är SD alltså ett nytt parti sedan 2010. Endast 20% av det gamla SD återstår.
Partiet har naturligt slipats och i välfärdsfrågor är det nu tydligt att de ligger till vänster om mitten. Min känsla är att de helt kommer ta över socialdemokraternas roll. På bara några års sikt är LO sverigedemokratiskt och (som någon konstaterade häromdagen) utser Aftonbladets chefredaktör för ledar-, debatt- och kulturavdelningen.
Om 10 år är det hela odramatiskt och Sverigedemokraterna speglar ett socialdemokraterna pre-1975. Om moderaterna kallade sig "Det nya arbetarpartiet" så kommer SD kunna kalla sig "De gamla socialdemokraterna".

SAP reduceras till ett muslim- och postmodernistiskt feministparti i en ohelig allians.

Det är väl inte omöjligt att Farbror Sven - och många, många inom LO och gamla socialdemokrater känner just detta? Och att det är detta som driver opinionen.
Fetat. Problemet är ju att det redan finns tre sådana partier. Kommer S ha en plats bland V, F! och MP? Kanske kan de konkurrera ut F! och MP så de försvinner helt. Men V kommer nog vara det större vänsterpartiet.
2018-06-13, 09:55
  #69551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Fetat. Problemet är ju att det redan finns tre sådana partier. Kommer S ha en plats bland V, F! och MP? Kanske kan de konkurrera ut F! och MP så de försvinner helt. Men V kommer nog vara det större vänsterpartiet.


Min tro är att Vänsterpartiet över tid kommer att anrikas med invandringsvurmare. Tror att UK visar vägen där. Kamrat Corbyn har sitt starkaste stöd från de mångkulturella enklaverna i landet. Det påbörjades ett internt uppror mot honom med det var mångkulturalisterna som räddade kvar honom på partiledarposten.

Man såg ju också i Sverige att det var kommunistisk aktivism som organiserade hazarerna. V ser fram emot att växa bland unga radikala muslimer och deras svenska supportergrupper. Deras partisekreterare vet hur en slipsten ska dra för att fixa identitetspolitik. Tro inte att den är död. Den kommer att mutera och komma tillbaka i en form som vi inte känner igen.
__________________
Senast redigerad av Ottokar 2018-06-13 kl. 09:57.
2018-06-13, 09:57
  #69552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Sifo har nu bekräftat det jag sagt hela tiden: Rusningen från S till SD beror i första hand på afghanamnestin.

4 av 5 S-väljare bakom skärpta migrationspolitiken.

37+40 procent vill ha lika stram eller ännu stramare politik. Bara 7 procent vill gå åt andra hållet. Vad S gjorde genom amnestin var att gå emot 80% av sina väljare på ett väldigt provokativt sätt.
De här siffrorna kommer inte som en chock för partiledningen eller valstrategerna. Egna mätningar har länge visat samma sak. I bakgrundssamtal med SvD:s källor återkommer ett orsakssamband och en intern analys: lagen om att låta de ensamkommande få en ny chans att stanna har dragit ner väljarstödet.

Vi vet att vi går ner i opinionen när det kommer negativa besked om migrationspolitiken, som det om ensamkommandelagen, säger en centralt placerad S-källa.
Freudiansk felsägning kanske, men källan säger rakt ut att ett besked om mer generösa invandringspolitiska beslut är negativa.

MP har alltså bjudit SD på S-väljare motsvarande ett helt MP...

Jag är fortfarande mer inne på att det är den ändrade rapporteringen från t.e.x Expressen (om b.l.a just Afghanerna) plus Löfvens famösa framträdande i partiledardebatten som ligger bakom de kraftiga rörelserna från S till SD den sista månaden.
Kom ihåg att det inte hände någonting drastiskt i opinionen när de tre clownerna hade sin ursprungliga presskonferens om ensamkommandebeslutet i november 2017.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in