Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
SD bli då fortfarande vågmästare, så det kan det vara värt. SD verkar de dessutom fullkomligt passiva, och varför ska jag stödja ett (numera) gäng oengagerade och konflikträdda latmaskar?
Vet precis vad du menar. Och håller delvis med. Men, vi har 6 mån till val. Detta är helt fel läge att slänga bort röster på ett parti som definitivt inte kommer in i riksdagen i höst. Det kan vi göra om SD tar fel riktning efter valet i OU och i förlängningen i nästa val.
SD vill ha noll asylinvandring och göra migrationsverket till ett återvandringsverk. Det räcker gott just nu och vi behöver stå enade just nu. Det är bättre med ett SD i höst på 27 än 25%.
Citat:
Ursprungligen postat av
J39
AFS har inte splittrat någon det har däremot SDs partiledning gjort. SD började med att utesluta SDU pga maktspel. Sedan flörtar det med M så massor av sossar lämnar och sedan mer med S så många högermänniskor lämnar. Samtidigt blev de liberalare och släppte in en massa liberaler som inte vill få iväg en endaste muslim utan inbildar sig om integrering. De flesta som röstar på partiet nu är trötta på partiet och röstar på dem för att de inte har hittat ett annat alternativ. Sen så är det folk som fortfarande tror att SD var som de var 2005 eller 2004. Resten är små borgliga. Det är inte så svensktvänligt av SD att fjäska för establisemanget och några liberaler som är lite invandrings kritiska.
Jag är fullt medveten om allt detta. Var inte överimponerad av hanteringen av SDU...
Läs mitt svar ovan varför det inte är läge att bråka om detta nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Returpapper
Spådde redan för 12 år sedan att det skulle komma nya radikalare partier än Sd. När Sd velat bli stora har de anpassat sig för att vara till lags och då uppstår automatiskt en klyfta till de som var aktiva när partiet var litet och radikalt.
Kan tänka mig att många av de som vara aktiva eller röstade på i Sd åren 2002 - 2006 funderar på AFS. En del andra var mer röda och skulle hellre se ett lika radikalt parti men med hjärtat mer till vänster. Något rödare Sd kommer inte att uppstå, det är troligare att socialdemokraterna genomgår en metamorfos och den nuvarande sosseledningen byts ut samt att de blir antiinvandring.
AFS kan ta Sd väljare och 3,95% vore tragiskt men för eller senare kommer det att ske. Precis som inom vänstern där Fi tar vänsterväljare och kanske Mp också går förlorat så står de ut med det bara vara och en trivs och får sin variant av vänsterpolitik.
Sverige förtjänar fler partier vars huvudinriktning är motståndet mot invandring därför är AFS välkommet.
Jag är en av dom som i ett nafs avslutar mitt medlemskap och byter parti om SD sviker.
Vi ska göra de så jävla stora som det bara går i höst. Efter valet kan vi byta om vi vill. Men det är helt fel läge att göra det nu. Valtaktik!