Citat:
Ursprungligen postat av
Sockerhals
Uppenbarligen bedriver denna åklagare en häxjakt på Stefan. Det har hon gjort från början. Hon påstår sej nu ha "sannolika skäl". TVÅ GÅNGER. Sen visar det sej att det inte stämmer.. Hon borde kunna lagen. Hon lurar sej själv. Hon vill så gärna att det är han. Hon verkar INTE vara opartisk.
Jag reagerade redan på att hon "körde över" polisens åsikt, genom att på eget bevåg begära in Stefan en andra gång. Hon och polisen har olika uppfattningar tydligen. Polisen var nog färdiga med honom. Men hon var/är påstridig. varför? Hon sitter inte inne med nåt annat än svamlet om hans tidigare "misshandlar". Då är han en kvinnomisshandlare i hennes ögon tror jag. Därmed ska han klämmas åt, vare sej han är skyldig eller inte. Så känns det.
Det där är ju dock rent löjeväckande att påstå att det ska vara en personlig häxjakt från åklagarens sida.
Åklagaren gör sitt jobb med det material denne har framför sig (som varken du eller jag har), denne kan ha flera saker som alla pekar åt samma håll MEN att man fortfarande saknar (och kanske heller aldrig får) den tekniska bevisningen för att MGM har bragt BO om livet.
I fallet med M*ts A*m som man väl ändå kan dra vissa liknelser med så här långt så satt han om jag inte minns helt fel häktad, först skäligen misstänkt och sedan höjdes det till sannolika skäl men han friades sedan helt från mordmisstankarna i rättegången om att han bragt L*nda C*en om livet för att man inte kunde fastställa mordplats, dödsorsak och/eller tidpunkt för att hon bragts om livet.
Detta trots att M*ts A*m ändå inte kunde lämna trovärdiga uppgifter om flera saker och att han också motbevisades i vissa saker.
Han satt häktad i 10 månader!
Tycker du att åklagaren i det fallet också bedrev någon form av häxjakt för att man gjorde sitt jobb?
Det är beklagligt
OM SD är GM men inte kommer kunna knytas till mordet.
Det är också beklagligt
OM det är någon annan GM som klarar sig undan från misstankarna för att polis och åklagare har snöat in på ett spår som inte stämmer men det är också högst beklagligt om vi får
ännu ett mordfall som inte kommer klaras upp på grund av bristande teknisk bevisning.
Om uppgifterna stämmer om att SD har sagt att han vet/tror/gissar vad som hänt och eventuellt har en tänkbar GM i tankarna men som han valt att inte säga så får man väl hoppas att han talar ur skägget (som han saknar) så att man har fler saker att bearbeta.