Citat:
Ursprungligen postat av
svenab
Så, SD ökade mycket i alla mätningar i maj. Mest ökade SD för de OI som tidigare hade lägst röstsiffror för detta parti och därmed har nu OI:n närmat sig varandra och divergerar inte så extremt som de har gjort.
Jag måste säga att det ser ut som* om det har funnits en tanke bakom. Det har förvisso hänt mycket som kan tänkas få folk att ty sig till SD men på något sätt så är det inte rimligt att hela den hysteriska ökningen verkligen bara beror på sanna opinionsförändringar.
De som här i tråden talat om att SD medvetet har hållits tillbaka har ju dessutom förutsett att OI:n skulle bli tvungna att tillrättalägga sina siffror precis på det sätt som nu sker.
Både Sentio och Yougov gjorde rejäla nedjusteringar förra hösten. Jag tror att de var tvungna till det. Annars hade skillnaderna blivit löjligt höga och deras metoder skulle ha blivit ifrågasatta.
Det är jätteknepigt att resonera vilka mekanismer som styr OM. Men om Sentio Yougov nedjusteringen gjordes för att bättre matcha värden som "hölls tillbaka" så kan det innebära att det var fel att göra en sådan nedjustering.
Därför är det inte helt otroligt att SD har ännu högre stöd an vad mätningarna visar nu.
*Det är alltid möjligt att se mönster om man letar efter det.
Så med andra ord så görs inte någon mätning på något institut utifrån de verkliga svarsutfallen. T.o.m Sentio och Yougov viktar ibland ner för att möta PK-OU.
Jag skulle nog inte bli allt för förälskad i din teori om jag var som du. Sentios juniundersökning dödade den omgående.
Tittar vi på jämförelsen mellan de två snackisundersökningar som kommit ut i juni:
Skillnad på SD mellan Novus och Sentio:
Mar 15: 1.4%-enheter
Feb16: 6,2%-enheter
Okt 16: 3%-enheter
Jan 17: 4,6%-enheter
Apr 17: 8,2%-enheter
Maj 17: 3,7%-enheter
Aug 17: 8,7%-enheter¨
Maj 18: 3.9%-enheter
Juni 18: 4,2%-enheter
Ser du den gradvisa linjära uppmanipuleringen från PK-OU och konvergerandet mellan Novus och SD ju närmare valet vi kommer? Jag saknar nämligen de kryptologiska kodknäckarnycklarna som är nödvändiga.