Citat:
Ursprungligen postat av
Milton-E
Det är hon själv som säger att hon inte vill integreras i det svenska samhället och då är det bättre att hon återvänder hem. Svårare än så är det inte.
Vi ska inte ha parallella samhällen i Sverige och det är precis det här det handlar om. Att en dam i slöja arbetar på sjukhuset visar på ett förakt för patienter, då hennes religionsyttring är viktigare än det arbete hon ska utföra. Det är ingen del av en obligatorisk funktionell uniform. I offentlig miljö så ska ingen klä sig med religiösa symboler som visar att vi tar avstånd från svenska samhället. I vårt samhälle tvingar vi inte förskolebarn att bära slöja. I vårt samhälle ska niqab och burka vara förbjudna i offentlig miljö, precis som i Danmark och Norge!
Att prata svenska men sedan helt leva ett muslimskt liv är inte att vara en del av Svenska samhället, det är att vara samhällets problem. Finns många muslimska länder att bo och verka i. Det är bara att flytta!