2018-05-20, 14:25
  #769
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mr.nyman
Okej.
Problemet är att jag har haft besvär tidigare, men är idag fullt frisk.
Misstänker att jag blir bortgallrad direkt då. Jag förstår försvarsmakten/rekryteringsmyndigheten lite när dom gör så. Men samtidigt har jag ju en egen vilja/intresse av att bli soldat, som vi alla.
Det är som sagt psykologen som gör bedömningen om du är lämplig eller inte, tar psykologen upp det där om dina tidigare besvär så är det bara att förklara på bästa sätt möjligt!
Citera
2018-05-20, 14:40
  #770
Medlem
mr.nymans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VikingRage
Det är som sagt psykologen som gör bedömningen om du är lämplig eller inte, tar psykologen upp det där om dina tidigare besvär så är det bara att förklara på bästa sätt möjligt!
Ja det är psykologen som avgör ja.
Man ska själv fylla i en hälsodeklaration. I den ska man också fylla i om sin tidigare hälsa och inte bara om sin nuvarande. Sedan kommer psykologen och läkaren att kika på den och bedöma ev tjänstbarhetsgradering utifrån deras medicinska bedömningsgrunder.
Citera
2018-05-24, 12:17
  #771
Medlem
Är de kört om man tar ssri tabletter?? Håller på att avsluta medicineringen nu och vill gärna söka.. någon som vet?
Citera
2018-05-24, 12:23
  #772
Medlem
Var inne och mönstrade igår men åkte direkt på psykologen. Undrar vad man sa som var så himla fel. Fick 2r från henne... Finns det något som man verkligen inte får säga?

Kan väl tillägga att jag blev lite ställd när det kom en massa frågor om huruvida jag hade nära vänner som var från utlandet eller var HBTQ-ABCDEFG... Samt när hon frågade om rasistiska skämt.
Citera
2018-05-24, 18:22
  #773
Avslutad
Sådär, mönstring avklarad, blir Beriden Högvakt i september, har inte suttit på en häst sen jag var sådär 6 år gammal så det blir ju riktigt intressant
Citera
2018-05-25, 10:03
  #774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laidbackk
Ps lite knäproblem gör inget så länge de inte är menisk, operation eller större skada, alla har ju skadat sig o varit borta lite, en knä med dragna ligament har risk att kollapsa osv .. drf de kollar

Liten sen replik men men.

Jag har opererat båda knäna på grund av korsbandsskador. Allt som krävdes var att jag gav dem ett intyg från en ortoped att jag var helt läkt och att det inte fanns någon återfallsrisk. Fick ett B i den medicinska bedömningen. Med andra ord fick jag göra allt utom jägare.
Citera
2018-05-27, 04:15
  #775
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Macke1170
Sådär, mönstring avklarad, blir Beriden Högvakt i september, har inte suttit på en häst sen jag var sådär 6 år gammal så det blir ju riktigt intressant
Härligt, ses i september!
Citera
2018-05-27, 16:10
  #776
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av GTvsProjectC
Härligt, ses i september!

Det gör vi!
Citera
2018-05-30, 07:31
  #777
Medlem
HighKingOfNoldors avatar
Fick 7 på allt förutom psykologen där jag fick 6. Rycker in i augusti som amfibiesoldat i Berga och ska nu dit i helgen på introduktionshelg.

Har ej valt befattning än. Tyckte på stridsbåtsförare lät kul, men kvoten för den befattningen var såklart fylld med folk med högre poäng än mig. Så då valde jag inte befattning på rekryteringsmyndigheten, eftersom man ändå kunde vänta med det. Någon som vet hur det går till när man väljer befattning?
__________________
Senast redigerad av HighKingOfNoldor 2018-05-30 kl. 07:36.
Citera
2018-06-02, 01:00
  #778
Medlem
Hejsan har någon lite tips hur man kan träna upp sitt psyke inför värnplikten?
Citera
2018-06-02, 12:48
  #779
Medlem
Här kommer en lång lista med lite mer tillrättavisningar, hoppas det hjälper!

Citat:
Ursprungligen postat av KulManglarn
Hur ser det ut när det gäller möjligheten att bli skarpskytt? Vilka förband finns det skarpskyttar? Vet att det finns på jägarförband men hur ser det ut i vanliga skytteförband t.ex.?
Just befattningen skarpskytt finns på de flesta skytteförband. En skarpskytt är ofta en resurs som agerar inom grupp och plutons-ram, det finns oftast målbilder på hur många skarpskyttar som ett förband vill ha, dessa kan variera kraftigt, ibland utbildas fler, ibland utbildas färre. Absolut är det vanligt med skarpskytt hos jägar/spaning/sökförband, men skarpskyttar finns även hos div motoriserade och mek förband (dock färre än jämf med förstnämnde). Skarpskytt är även en befattning som oftast erfarna soldater utbildas till då den kräver god kunskap i skytte (vilket erfordras efter antal år som skytt)

Citat:
Ursprungligen postat av VikingRage
Alltså rätta mig om jag har fel, men specialiserar man sig inte under BFU:n? Typ kulspruta, skarpskytt, signal m.m? Borde det inte bli så?
Under en GU-NY utbildning som har pågått nu (fram till värnplikten) så genomför samtliga en 3 månaders "gmu" därefter så går man mot befattning. Här inkluderar alltså utbildning mot ksp, sb, sjkv, grpc, förare etc. Jag antar att man kommer fortsätta köra på samma koncept även under värnplikten.


Citat:
Ursprungligen postat av KulManglarn
Jo det är korrekt, men i t.ex. en skyttegrupp så brukar (enligt wiki) den bestå av 3 ksp skyttar, 3 grg skyttar, 1 grupp chef och 1 ställföreträdande gruppchef med ak5 och pSkott. Alltså ingen skarpskytt, dock så finns det ju understödsplutoner i form granatkastargrupper. Jag tänker ifall det finns nåt liknande när det gäller skarpskyttar eller hur funkar det?
Absolut om vi nu följer wiki, i verkligheten kan det vara skillnad beroende på hur befattningsläget ser ut. Skarpskytt(ar) kan vara underställda som en skv/plt resurs, dvs att man inte har det på varje skyttegrupp, men det finns på plutons/skvadronsnivå och utnyttjas i de fall där uppgiften kräver det.
Kan även vara så att individer som har ex skarpskyttsutbildning har arbetat på tidigare förband och sedan bytt till ett skytteförband och kan då ha möjligheten att gå i den befattningen på skytteförbandet, även om (enligt wiki) inte det skall finnas några skarpskyttar på gruppen.


Citat:
Ursprungligen postat av VikingRage
Svårt att hitta någon relevant info om det där med Skarpskytt/prickskytt online, mest gamla trådar som förklarar skillnaden mellan dom, men inget om hur dom utses.

På ett ställe skrev någon iaf att de utbildas i grupper, så kanske är som du säger då KulManglarn?


http://sv.rilpedia.org/wiki/Prickskytt

Det går att söka som "ledig tjänst" när det finns på försvarsmaktens hemsida, precis som vilken annan befattning som helst. Men majoriteten av dessa handplockas internt. Varför det inte finns så mycket information om detta säger ju sig själv, all information skall ju inte vara publikt.

Citat:
Ursprungligen postat av KulManglarn
Hehe, vet faktiskt inte vad jag är sugen på direkt, att vara ksp90 skytt är ju rätt lockande också Man har ju hört att krypskyttar bara sitter och väntar osv, fördelen med skarpskyttar är ju att deras huvudsakliga uppgift är just strid

Just "krypskyttar" finns inte i försvarsmakten. Det finns skarpskyttar och prickskyttar, varpå båda har strid som primär uppgift. Precis som det låter skall en prickskytt träffa rätt(pricka sitt mål), gärna i första eldöppnandet. Men absolut så har prickskyttar mer uppgifter än att endast ligga och vänta som du säger, men väntan kan också bero på att få skytten väntar på exakt rätt läge för att ta sitt skott. Kontra en skarpskytt som skall kunna verka på längre avstånd än ordinarie skytt (med ak5) och gärna med ett automatkarbin/gevär. skarpskyttar agerar även inom den större ramen dvs plt, skv jämfört med prickskyttar som kan verka i yttersta små enheter.

Citat:
Ursprungligen postat av LpBp
Hejsan har någon lite tips hur man kan träna upp sitt psyke inför värnplikten?
Ditt psyke kommer att tränas upp under de första månaderna under din utbildning, bara se till att sätta en hög tröskel för ditt sinne och mycket motivation! Du kommer även bli tajt med dina nya kamrater som ni tillsammans kommer skapa en mycket bra laganda och hjälpas åt, dvs ni sitter i samma sits och ni har samma mål!
Beroende på vilket förband du blir antagen till, så kan du oavsett förvänta dig lite sömn och mycket stress!
Citera
2018-06-06, 00:12
  #780
Medlem
Laxermedels avatar
För några år sedan försökte jag begå självmord, misslyckades, blev påkommen och var inlagd på psykisk tvångsvård för att förhindra fler försök och för att se hur jag mådde, jobbar heltid nu och mår kanon.

Om jag skulle vilja göra GMU och ev. vidare tjänstgöring, hur skulle detta påverka mina chanser att bli antagen? Jag är inte självmordsbenägen men kan tänka mig att de har någon klausul om att det inte är klokt att sätta ett gevär i händerna på någon som gjort något sådant, oavsett hur de mår idag.

Är det någon här som vet något om det? Skulle verkligen vilja veta mer om saken, ganska osannolikt att jag skulle göra GMU oavsett men det är något jag tänkt på en längre tid, även om jag skulle ljuga om mina tankar och hur jag mått tidigare antar jag att militären skulle ha tillgång till mina uppgifter där den infon finns med.
__________________
Senast redigerad av Laxermedel 2018-06-06 kl. 00:15.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in