Citat:
Ursprungligen postat av
gloriouslife
Lita på? Han har bedragit sin fru i minst 6 år
med minst en annan kvinna!!!
Har han först lyft människor och sedan förminskat dem?
Så jobbar en narcissist!
Jag redovisade hur vi upplevt SD och inget annat. Vi har upplevt honom som någon att lita på ja! Som jag skrev har vi svårt att ta in allt, för mig gäller det även otroheten som jag absolut inte försvarar. Varken du eller jag vet något om huruvida detta pågått i sex år, vi vet inte heller vad som egentligen hänt, vi vet att de haft någon sorts relation, troligtvis även en sexuell sådan men vi vet egentligen inte någonting.
Jag själv skulle aldrig vara otrogen utan lämna relationen men många resonerar annorlunda och orsaken till varför sådant händer kan vara lika många som antalet otrogna.
Otrohet och mord är dock två vitt skilda företeelser.
Angående den andra kommentaren. -Gissar att jag formulerat mig dåligt, jag menar att han lyfte människor och absolut inte förminskade dem.
När en person visar svaghet, gör bort sig eller liknande finns det många som använder detta för att framhäva sig själva och trycka ner den som gjort bort sig. SD är däremot bra på att sätta fokus på annat än folks svagheter och istället avdramatisera misstag och stärka personens självkänsla. Han kunde dessutom skämta om sina egna tillkortakommanden. Det är vår upplevelse, andra kan tycka annat men jag kan bara uttala mig om det jag känner till.
Hoppas att du nu förstår bättre vad jag menar. Att ifrågasätta vår upplevelse är helt meningslöst, den kommer att vara likadan oavsett vad du skriver.