Citat:
Ursprungligen postat av
LilyhAmmer
Du har rätt, Filttoffla. Det uttalandet kommer från Leif GW Persson. I en artikel i Expressen uttalade han sig om att när en kropp döljs så är det ett tecken på att GM känner BO. Att dölja kroppen blir ett sätt att fördröja upptäckten så att man ska kunna köpa sig tid innan man får polisens ev uppmärksamhet riktad mot sig.
Rätt eller fel, men jag har stort förtroende för GW i den här frågan iaf.
Har också stort förtroende för vår allas GW. I detta fall stämmer dock inte hans tes eftersom SD/GM inte vunnit tid för upptäckt genom att förflytta kroppen utan den eventuella tidsvinsten ska då vägas mot risken att bära kroppen genom bostadsområdet med risken att bli upptäckt direkt av sin grannar. Svårt att finna tidsvinst i att bli upptäckt direkt.
Förutsatt att GM ändå burit kroppen genom bostadsområdet utan upptäckt så är isf, vinsten på morgonen att LW istället för försvunnen hade hittats mördad av sina barn.
Motsägelsefullt och tänkvärt.
Tilläggas kan att jag inte finner minsta anledning att tro BP är bostaden.
GM och LW har gått iväg från bostaden för att prata ostört och inte väcka/störa barnen. Hur långt från fyndplatsen brottsplatsen är låter jag vara osagt. Men gissar på endast några få meter.