Citat:
Ursprungligen postat av
Nattman
Ja många verkar ha varit väldigt engagerade i söket efter försvunne Benny.
Fyllekörning, ja det är ju inte alls omöjligt! Har inte tänkt på det, men så kan det ju vara också.
Någon som i panik inser vad den gjort och försöker göra allt för att dölja det som hänt.
Hade Benny några syskon?
/Nattman
Det är en något yngre syster som fortfarande bor kvar i Söderhamn. Det var inte många år mellan syskonen. Även om systern har jag fått PM om. Kände inte själv till detta innan.
Tänkte här ta och citera från en promemoria daterad
1976-12-15 gällande förhör med en försäkringsman vid namn E. som arbetade extra som taxichaufför natten 11-12 december.
Först en kort sammanfattning:
Det började med att E. någon gång runt midnatt plockade upp tre ynglingar som hade beställt en taxi till någonstans i centrala Söderhamn. Dessa ynglingar skulle till Fridsbacka i Norrala. Under sin körning mot Fridsbacka hör E. på polisradion att polisen letade efter en man som uppträtt konstigt vid en fastighet i Vågbro och att denne man skulle ha gått från den här fastigheten i riktning mot Shell bensinstation i Vågbro.
Citat:
"Framkommen till bilfirmn Vågbro Bil fick E. se en yngling, som gick på vägens högra sida i E:s färdriktning mot Forsbacka. Ynglingen gick således på fel sida av vägen. E. lade märke till hur ynglingen vinglade något. E. uppger, att han vinglade så pass mycket att det framgick att han var påverkad. E. funderade på om det kunde vara den yngling som polisen hade letat i Vågbro och som skulle ha uppehållit sig vid Shell bensinstation, men tänkte att ynglingen i så fall var för långt bort från det aktuella området."
Kort sammanfattning:
E. körde sedan fram till Fridsbacka där han avlämnade sina passagerare. Därefter kör han uppskattningsvis ca tre minuter tillbaka i riktning mot Söderhamn.
Citat:
"Sedan han kört förbi Forsbacka-kiosken och befann sig emellan denna och kurvan i Nyhem i Norrala, mötte han samme yngling som han sett tidigare. Ynglingen hade alltså förflyttat sig från i trakten av Vågbro Bil till ungefär mitt emellan Nyhems-kurvan och Forsbacka-kiosken. Ynglingen hade samma vinglande uppträdande och gick fortfarande på vägens vänstra sida och i riktning mot Forsbacka-kiosken. E. tittade nu noggrant på ynglingen och förstod att det ändock var den yngling som polisen tidigare hade letat och då han samtidigt hört att en polisbil uppgivit sig vara i Borg i Norrala, svängde E. framkommen till Vågbro norrut längs riksväg 13 för att försöka få kontakt med den polisbilen."
Kort sammanfattning:
När E. hade passerat nedfarten till Pripps gamla depå såg han en civil bil som svängde ner mot Vågbro. Detta var polisbilen men E. uppfattade inte denna civila bil som ett polisfordon utan fortsatte till Borg. Väl framme där förstod E. att detta hade varit polisbilen som han hade sett i närheten av Pripps gamla depå. E. vände därför tillbaka till Söderhamn.
Citat:
"Framkommen till Vågbro-kiosken mötte han där en vit och svart polisbil av märket Saab 99, vilken han lyckades stanna och meddela sina iakttagelser. Kort därefter hörde E. på polisradion att att den civila polisbilen, som han mötte tidigare, och andra polisbilar begivit sig ut mot Forsbacka för att försöka få tag i den yngling som E. iakttagit. Den tid som förflöt mellan det E. andra gången iakttagit ynglingen och till det att han lyckats stoppa den svart/vita polisbilen vid Vgbro-kiosken, uppger han till ca tio minuter."
Ytterligare två vittnen uppgav sig ha sett en berusad i yngling på väg i riktning mot Forsbacka den här natten mot den 12 december. Tiden är då ca 00.45. Detta måste ha varit Forsgren som dessa tre vittnen såg.
Ligger Fridsbacka och Forsbacka alldeles intill varandra? Är själv mycket dåligt bevandrad i geografin över Söderhamn med närliggande samhällen. Hur långt är det från Vågbro till Forsbacka/Fridsbacka?