Citat:
Ursprungligen postat av
DreamTwister
Nä, det förmenta BO finns inte i hans närhet så viss skillnad gentemot detta fall. Här gick det från sannolika skäl och häktning för recidivfara och dito undanröjning av bevis till... nada. Och KH har vad jag vet inte förbjudits återvända hem eller meddelats kontaktförbud.
Vi får väl konstatera att vi tror olika och jag tror inte man kommer fram till något som involverar fängelse. Om man nu öht kommer fram till något.
Det är inte ens säkert att det har med hans fru att göra.
Även om det rör sig om hustrumisshandel finns det väl ingen anledning att förbjuda KH från att återvända till sin bostad eller meddela kontaktförbud? Frun kan ju tillfälligt ha flyttat ut och har kontakt med KH alt respekterar KH att hon inte vill ha kontakt. Bevisen lär då vara säkrade och fortsatt brottslighet är inte aktuell.
Det enda jag hävdar är att det inte går att dra de slutsatser som du gör. Jag har ingen uppfattning i sakfrågan, dvs vilket brott KH är misstänkt för. Kanske avskriva allt. Kanske går det till åtal. Jag tror ingenting om det.