Citat:
Ursprungligen postat av
Hmmm2
Engström kan naturligtvis ha varit ute och deltagit i den övervakning som säkerhetschefen Häggström talar om. Han kan t o m ha gjort det på betald arbetstid, för Stay Behind's räkning. Han kan ha bett någon av väktarna stämpla ut åt honom. Och iklädd sin blå rock kan han förvisso vara den man som Fauzzi såg. Och han kan vara GM.
Oturligt nog stämplades SE i så fall ut exakt vid den tidpunkt som placerade honom där han var i verkligheten, nämligen i hälarna på paret Palme utanför Skandia. Vilket kan förklara hans oro dagen efter över den exakta utstämplingstiden. Om AK, eller vem av väktarna det nu var, bara hade stämplat ut honom 10 minuter tidigare eller senare hade han inte behövt dikta ihop en historia om sina förehavanden på mordplatsen, och vi hade kanske aldrig hört talas om någon Skandiaman.
Teorier om SE som ensam galning kan vi däremot glömma. Som Gunnar Wall skriver hade utstämplingen varit som att lämna kvar sitt visitkort på mordplatsen. SE hade varit häktad och dömd för länge sen.
Nej, om PU verkligen är intresserade av SE i dagsläget är det som medlem i en obskyr gammal Stay Behind-cell el dyl, och de som fortfarande kan dömas i domstol är medhjälparna.
Jag har ju i denna tråd pläderat för att man inte kan bortse från SE, och undrat vad LGWP anser.
Han räknar inte helt bort honom.
Jag funderar på om hans två klådor består i
A: det är SE ensam ("å de kan han iofs köpa")
B: det är SE i ett sammanhang, eller det har mörkats medvetet ("å då får det fruktansvärda konsekvenser")
Leif kan ju fått en del av infon före programmet, men inte allt. ("Det har kallnat, men om KP säger att han löser det väcks ju nyfikenheten").
Vidare, beskjutningen av Lisbeth blir mer förståelig, då hon ju sedan tidigare träffat på SE. Det kanske han minns bättre än hon den 28e febr 86.
Därmed slutar jag spekulera, och drar mig till minnes hur det har hallåats om mystiska SAagenter på Arlanda i bladdren, det var svenskar, och hur det blev ett jäkla luv om WT efter Dags presskonferens här på fb, TROTS att han också sa att CAs vapen är intressant.
Självfallet ska PU nysta i SE, WT, NF och utesluta dom tillsvidare efterhand dom får negativa besked rörande vapen, eller andra klargöranden. Inget konstigt alls med det, det innebär absolut inte att dom mörkar eller är inkompetenta.