Citat:
Ursprungligen postat av
Hultabultan
Det handlade givetvis inte bara om att öppna dörren för SD, utan i ännu mera grad om att bedriva en aktiv oppositionspolitik!
Hon hade tydligen inte förankrat detta ställningstagande hos de andra s.k. "allianspartierna", utan DÖ levde ännu kvar då, liksom fortfarande idag.
Som jag ser det, Batra gjorde den mycket viktiga och nödvändiga högergiren med partiet.
Nya M behövde gå tillbaks till sina rötter för att bli av med Reinfeldts liberala flykringvurmare för att partiet skulle kunna överleva med sin konservativa väljarbas.
Det var lite av att fortsätta att attrahera Stureplansliberalerna och förlora konservativa till SD, eller att stoppa tappet till SD och istället bli av med liberalerna.
Och du har nog helt rätt i att övriga Alliansen blev tagna på sängen. Och med starkt stöd av massmedia så skylldes en nedgång helt på att Batra börjat att flirta med SD.
Men rätt skall vara rätt, jag är helt övertygad om att den "nedgången" var kalkylerad av Nya M's partiledning. Man ville helt enkelt bli av med Reinfeldts vänsterpack.
Problemet var nog istället att Batra gjorde det för sent, vilket fick till följd att Nya M's konservativa väljarbas inte kände någon större tillit till Batra. Likt Kristersson så är ju Batra en av Reinfeldts liberaler.
Kristerssons totalvägran att tala med SD kommer att kosta Nya M en hel del. Personligen så tror jag att Nya M snart kommer att förvandlas till "Gamla konservativa M".....med eller utan Kristersson. Lokalavdelningarna är säkert inte helt glada över Kristerssons strategi, att neka samarbete med SD och istället gå till sängs med C.
S och Nya M har partiledningar som inte marscherar i takt med de konservativa inom sina väljarbaser och SD kan lugnt "se på" då utspel efter utspel av Löfven och Kristersson får deras egna väljarna att förlora ytterligare tillit och fly till SD.
Titta på Expressens senaste försök att få bort invandringen som viktigaste valfrågan:
https://www.expressen.se/nyheter/s-veteranernas-oro-infor-valet-aldrig-latit-sa-har/
Man försöker att bistå sosseriet med att få upp andra frågor på agendan. Statsvetaren Jenny Madesten, Rektor på Södertörn, och f.d. rådgivare (år 2000) till sosseregeringen, hjälper till att förklara allt fiiiint som sossarna vill skapa. Att media försöker att skifta fokus på valfrågor är som att kasta grus in i sossemaskineriet!
Varje sosse ute i de Svenska stugorna vet väldigt väl att sjukvård, transporter, vägar, kriminalitet, bostadsmarknaden, skolor, äldrevård, etc. har fallit i bitar p.g.a. en oansvarig invandringspolitik.
I det här valet så gäller "alla vägar går till Rom", oavsett vilken fråga som tas upp. Cirkeln är sluten, alla frågor kan relateras till den oansvariga invandringspolitiken.