Citat:
Ursprungligen postat av
--..--
Man undrar hur all förortsskit påverkar Kista egentligen som man investerat mycket pengar i för att det skulle bli Sveriges IT-Mecka. Hur länge tänker seriösa storbolag acceptera att vara i en sådan här miljö. Det var inte så länge sedan några av Ericsons anställda exempelvis blev rånade minns jag.
Om jag satt i företagsstyrelsen och man likt Nordea gått i vissa flyttankar och det därtill blir tydligt att Sveriges IT-kluster håller på att förslummas då skulle det vara ett ganska tungt vägande skäl till slut. Man kan ju till slut inte verka i en miljö där investerare, kunder och nya talanger närmast ryggar tillbaka för åka till Kista eftersom området har så dåligt rykte.
Ta bara en sådan sak som alla relativt välbetalda anställda som jobbar i den sektorn. Det vore ju jättefint såklart för dem att kunna jobba därute och bo i närheten. Utan invandringen hade hela rasket med all säkerhet varit ett relativt välbärgat medelklassområde. Idag skulle jag aldrig få för mig att bo där. Det finns liksom inte på kartan, vilket kanske är fel och fördomsfullt, men det är där vi har hamnat.
De som har IT jobb i Kista jobbar dagtid. De kriminella är inte vakna då. Jag har aldrig sett en tunnelbanevagn så etniskt svensk som tunnelbanan till Kista en vanlig vardagsmorgon i rusningstrafiken. Det är kvällstid som det blir mörkt, skränigt och farligt.