Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Nåt som blir lite intressant nu är ju om de institut som har SD högst dvs Sentio och Yougov också kommer att snappa upp en kraftig ökning i sina kommande mätningar. Sifo och Ipsos har trots allt fångat upp ökningar på fyra respektive tre procentenheter vilket är anmärkningsvärt mycket. Mindre ökningar syntes i Sentio och Yougov senast, men inget anmärkningsvärt. SD har ju legat på 21-23% i flera månader.
Ökningen hos Sifo och Ipsos bör alltså innebära att SD ökar till 27-28% i de kommande mätningarna från Sentio och Yougov. Om inte så är det nåt skumt med Sifo och Ipsos.
Varför det?
Inför förra valet hände följande under april-juni i Sentio, United Minds och YouGov:
OI - apr - maj - juni
Sentio 10,9 - 11,7 - 12,5 (+1,6)
UMinds 10,7 - 10,7 - 11,3 (+0,6)
YouGov 11,4 - 10,6 - 8,2 (-3,2)
Om YG ligger stilla i juni 2018 trots de andras ökning, varför är det då nödvändigtvis de andra som något är skumt med och inte YG? Vilka var “skumma” i exemplet från 2014? Varför kan det inte lika gärna vara så att det sker en ökning och att det är YG som är konstiga som inte fångat den? Varför kan inte stillaståendet i YG lika gärna bero på att de genomför en omviktning nedåt samtidigt som trenden för SD går starkt uppåt, vilket tar ut varandra?
Svaret på alla dessa frågor stavas B I A S.
Edit: Ang Ipsos
SD-ökningen hos Ipsos är 2,4 enligt rapporten de la ut idag.
Att det avrundats till +3 kräver bara att förra var minst 17,1.
Alltså 17,1 + 2,4 = 19,5, avrundas till närmaste jämna = 20.