Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Jag skrapar en trisslott. Antingen vinner jag högsta vinst, eller inte.
50% chans att jag blir mångmiljonär?
Jo, och roligare blir det efter att du skrapat. Fortfarande 50% chans då? Det är ju det som gäller i fallet med frågan om gud finns eller inte. Det är en händelse som redan passerat och inte någon beräkning om ett eventuellt framtida utfall baserat på slump.
Huruvida gud finns eller inte är inte en fråga om ett utfall i framtiden, utan gäller något som redan skett. Då gäller bara oddset 100% (om gud finns) eller 0% (om gud aldrig funnits). Det kan aldrig vara 50% chans att gud skapade universum (om man har någon som helst kunskap om matematik).
Chansen för att liv uppstod på jorden är inte 50%, det är 100% eftersom det bevisligen faktiskt uppstod, oavsett vilken sannolikhet skulle gälla för att det
i framtiden uppstår även någon annanstans.