Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Är inte tanken att ännu fler skulle ha hakat på "bandwagon" 2014 och nu 2018 om OI gav korrekta siffror? D.v.s. det är inte låga siffror för att demoralisera SDs valarbetare eller för att de skall vara ledsna på valvakan utan för att färre skall rösta än om de framstår som framgångsrika och det moderna framtidspartiet?
Jag är fel person att fråga eftersom förväntningarna och prognoserna 2006 inte var mer eller mindre demoraliserande för mig än vad de var 2014. Iom att jag sket i om det förutspåddes 0,8% eller 13% går det utanför min sinnevärld att förstå hur 10% eller 12% skulle göra skillnad. Om 12,86% är det framgångsrika moderna framtidspartiet, medan låt säga 10,3 (Sifos slutprognos dagen innan valet) inte är det, vart går då brytgränsen och hur visste Sifo att den gick just där? Hur ser han ut som bryr sig så mycket i det, brukar jag undra. Typ:
Leif tog på sig kavajen som han hämtat ut från kemtvätten på hörnet i fredags. Det var en alldeles särskild högtidsdag – den 14 september 2014, ett datum han sett fram emot i 1460 dagar. Han och Agneta hade slagit på lite extra dagen till ära och ätit trerätters på thaikrogen, och nu var stunden kommen för paret att göra sin medborgerliga plikt. Han kände efter i innerfickan – yes, SD-valsedlarna låg där de skulle.
– Agneta, kommer du? Bäst vi passar på innan det blir kö.
– Ja, alldeles strax, läser sista opinionsmätningarna här bara.
– Hur ligger SD till hos Sifo?
– De får... 12,3!
Leif sken upp i hallen och log sitt allra bredaste och nöjdaste leende. Det här är stort. Det här är rätt. Det är i denna skälvande minut som den nya framtiden tar form.
– Nej förlåt, jag läste fel... det står 10,3!
Leif stelnade till, förstummad. Det kändes som att allt blod rann ner i benen och rakt genom golvet. Den friska solbrännan från husvagnssemestern förbyttes på ett ögonblick i en grådaskig hudton och hans tomma, modfällda blick graviterade hjälplöst mot dörrmattan. 10,3. Är det så här det känns när livets ridå går ner och allting tar slut? När den rostiga bajonetten går rakt in i hjärtat och vrids om?
Utan ett ord och med finkavajen ännu på gick Leif till badrummet, la sig i badkaret med ansiktet nedåt och vred kranen på fullt.
– Men vad gör du?! Har du tappat vettet alldeles? Du är ju helt genomsur nu när vi ska gå och rösta!
– Rösta! På ett parti som får tio procent? Är du dum i hela huvudet, kvinna?
– Men tio är väl jättebra...
– Tio är åt helvete, det är SKIT! Det där jävla skånska fettot med skottglugg i tänderna kan ta och sälja sitt satans pissparti på Tradera! Tolv, jaja, det hade väl varit en helt annan sak, men tio? Tio? Nä, morsning och goodbye. Jag bryr mig inte längre. Ta bilen, huset, barnen, hundarna, jag vill inte andas samma syre som det här förbannade syltrygglandet längre, det är slut. Slut!
Jag tänker mer kanske att Leif säger ”10,3? Jaha, där ser man” och sen går och röstar som planerat, men jag kanske är okonventionell.
Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
men om OI sa 25 % kan det ge en bandwagon effekt på de rörliga väljarna som tvekar mellan S, M och SD. Och kvinnor som vi nämnt tidigare.
Tror inte någon särskild siffra i sig är det väsentliga i den divisionen (alltså, jag tror inte att 22 eller 24 i nån mätning leder till olika valresultat), däremot är det så att vid 25 är man uppe och tävlar om att vara största parti. Och den tävlingen tror jag nog kan påverka utfallet om den är tajt. SD = största parti är motiverande på ett helt annat sätt än SD = 20nånting. Så, ja och nej på den.