2018-05-12, 09:49
  #6925
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StillaHavet
Du har helt rätt i att ökningen i antalet gilla kan vara en indikator. Just nu, tills vidare, är det YouGov som gäller. Alla mätningar är ett urval, typ 1500 av 6 000 000 väljare. Små partier har svårt att visa jämna siffror. Osäkerheten är stor. Dessutom masseras alla svar kraftigt baserat på kön, ålder, tidigare val, osv. Vi får avvakta och se om YouGov visar AfS korrekt. Jag förväntar mig minst 2% i nästa mätning. Det betyder att kategorin andra, övriga, bör ligga runt 4,5%.

Vi bör avvakta YouGov. AfS är ett nytt parti och vi vet ännu inte om något opinionsinstitut visar dem rättvist.

Nedanstående brev skrev jag till Yougov den 6 maj. De har inte svarat på brevet.
____________________________________________

Hej,

Den 21 mars skriver Metro att Alternativ för Sverige får nästan två procent i Yougovs opinionsundersökning för mars månad. Den 18 april skriver Metro om Yougovs aprilmätning, men i artikeln nämns inte Alternativ för Sverige. Hur stort stöd får de i den mätningen?

Med vänlig hälsning
Paul Nilsson

Källor:
https://www.metro.se/artikel/yougov-alternativ-f%C3%B6r-sverige-b%C3%B6rjar-f%C3%A5-st%C3%B6d-i-opinionen

https://www.metro.se/artikel/yougov-superj%C3%A4mt-mellan-blocken-riktig-valrysare-v%C3%A4ntar
Citera
2018-05-12, 09:51
  #6926
Medlem
IPAD-SWEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IPAD-SWE
Sverige ska inte bara ut från EU: Swexit – NU!
https://unv.is/svd.se/fn-oroande-okning-av-hatbrott-i-sverige
AfS bör propagera för att vi även ska ut från det genomkorrupta organet FN och deras enögda kritik mot Sverige. Hur vore det om FN bekymrade sig mer över alla de rapporter som dramatiskt ökat i Sverige apropå gruppvåldtäkter och bilbränder samt fega rån mot våra allra värnlösaste; våra gamla och barn, som en direkt följd av alla de ekonomiska migranterna och diverse kriminella lycksökare som tillåtits att översvämma Sverige, samt som landsförrädaren tillika f.d. Säpochefen Anders Danielsson & Co. bär en stor del av ansvaret för.
https://unv.is/aftonbladet.se/nyheter/samhalle/article21376748.ab
En politiskt tillsatt vänstervriden f.d.(S)äpochef: ”Anders Danielsson beslutade om att Sverige som enda land automatiskt skulle ge syrier permanent uppehållstillstånd. Det bidrog till att Sverige också drog till sig fler under flyktingkrisen.”
https://twitter.com/Ivarpi/status/776768854123024384
”Alla vill till Sverige för här ”respekterar” vi mänskliga rättigheter. Jag tror snarare att det är de svenska kronorna som lockar. För hade det bara varit fred de ville ha kunde de stannat i Turkiet, Grekland, Österrike, Ungern Tyskland eller Danmark. Men nej då de vill hela vägen upp till Sverige. De betalar stora summor pengar för att komma till landet av mjölk och honung. Men i Niklas Orrenius (fr. Expressen) värld så är det enbart freden som lockar, en värld utan gränser. Ja så brukar det låta när vi svenskar skall betala allt.”
https://varjager.wordpress.com/2012/09/09/mer-snyft-historier-i-expressen/
Här förs den allmänna diskussionen vidare på fb: FN målar upp Sverige som ett "rasistiskt" inferno där invandrare utsätts för "plågsam mycket rasism”
(FB) FN målar upp Sverige som ett "rasistiskt" inferno där invandrare utsätts för "plågsam

Blev du också lurad? – Det fanns ingen ”FN-rapport” om svensk rasism
https://www.nyatider.nu/blev-du-ocksa-lurad-det-fanns-ingen-fn-rapport-om-svensk-rasism/
Svenska FN-förbundet har väckt stor uppmärksamhet de senaste dagarna efter att de släppt en ”rapport” om den stora rasismen i Sverige. En rapport som både den statliga televisionen, radion och samtliga större dagstidningar använt för att skapa rubriker om att FN varnar för svensk främlingsfientlighet.

Men FN har inte varnat Sverige för något sådant. FN-förbundet har nämligen inget med Förenta Nationerna att göra. Det är en förening som vilken som helst, vars enda koppling till FN är det förväxlingsbara namnet och att de gett sig själva påhittade titlar som generalsekreterare och ambassadör. Istället består föreningen av politiska aktivister på den yttersta vänsterkanten.

Vissa av medlemmarna har kopplingar till både vänsterextremister och islamister och en av deras suppleanter häktades så sent som för två år sedan för ett islamistiskt mordförsök.

[...]"En diffus lagstiftning på området gör det möjligt för den extrema gruppen att använda namnet FN-förbundet. Detta eftersom Förenta Nationerna (FN) är en sammanslutning av länder. Vore Förenta Nationerna istället ett företag eller organisation skulle det röra sig om varumärkesintrång, säger en jurist som Nya Tider talat med. Vore FN en myndighet hade det också varit möjligt att hindra den vänsterextrema gruppen att verka under sitt bedrägliga föreningsnamn. Men eftersom FN är namnet på ett internationellt samarbete är det inte olagligt att använda varumärket så som FN-förbundet gör. Även om det får som resultat att politiska extremister kan utge sig för att representera det välkända Förenta Nationerna som många svenskar har högt förtroende för."

[...]"Att vänsterextremister försöker dölja att de själva är avsändare bakom opinionsbildande projekt har blivit en metod som allt fler får upp ögonen för."

Fria Tider förtydligar: "Dokumentet bygger på en rapport i våras från Svenska FN-förbundet, en skattefinansierad vänsterorganisation som inte är en del av FN-systemet. Enligt SVT har rapporten 'synats av rasdiskrimineringskommittén'.
http://www.friatider.se/fn-m-lar-upp-sverige-som-ett-rasistiskt-inferno-d-r-invandrare-uts-tts-f-r-pl-gsamt-mycket-rasism
"Nu har rapporten godkänts av Sveriges regering, och i slutsatserna från FN:s rasdiskrimineringskommitté framförs ett rågat mått av oro och skarp kritik"...
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/hard-fn-kritik-mot-sverige-oro-over-rasistiskt-hat-maste-bemotas
Rapporten är inte fejk i den bemärkelsen att den inte är officiell, då den är granskad och godkänd av regeringen och ligger till grund för FN's Rasdiskrimineringskommittés kritik mot Sverige.
Det är innehållet som är vinklad vänsterpropagande & fake news...
__________________
Senast redigerad av IPAD-SWE 2018-05-12 kl. 10:33. Anledning: Ett förtydligande
Citera
2018-05-12, 10:33
  #6927
Medlem
Enmansdemos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Insyn5
Hahne verkar inte vara den typen att synas och höras i media, göra intervjuer och diverse.

Va nästan för snäll, tyckte Jessica gav ett extremt slätstruket intryck.
Inte vet jag vad du menar med slätstruken?, det är vad man säger om återvandring som avgör om man är nästan för snäll, men man får anta att hon läst partiprogramet och är för detta, en slags Paual Bieler i kubik som ska locka retoriskt ängsliga kevinnor?, tror inte det går att ha normala förväntingar på det otäcka könet, Kassselstrand är opportunist att inflika argumenten som är botten!...klarspråk

Jessica är en sådan som är beroende utav intervjuaren som måste dra ur det värsta för att få svar, handlar inte om personlighet, utan om att falla för en rolltolkning

Personligen tycker jag Kasselstrand borde utforma en feministisk dagordning, att lyckas man inte säga något som tangerar rasism enligt etablisemangets regebolk har man misslyckats med sin intervju
__________________
Senast redigerad av Enmansdemo 2018-05-12 kl. 11:00.
Citera
2018-05-12, 12:00
  #6928
Medlem
Kwatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Gustav Kasselstrand har intervjuats i podcasten Synfält Framåt: www.synfältframåt.se
Där har vi de typiska polerna inom det svenska folket idag:


  1. De som tror att Sverige måste plöjas av alla folk.
  2. De som fokuserar på vad som är bra för svenskarna som folk.

Det är något vi kan spela för de som tänker rösta men som inte identifierar sig med någon av polerna.

Det är mer som ett samtal än en intervju.
Citera
2018-05-12, 12:09
  #6929
Medlem
GusFrings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KantarellHatt
Jag röstar definitivt SD i år, känns fullständigt bortkastad med en röst till AfS nu. Däremot 2022 blir det inte alls lika självklart....

Om de skall komma in 2022 måste de få så många röster som möjligt 2018. Tror att om de får över 1 % i valet nu i höst så har de en god chans att komma in 2022, för då har de valsedlar i lokalerna.

Citat:
Ursprungligen postat av Norrlands.guld
Tror ni vi kommer få se någon debatt mellan Sd och Afs? Åkesson lär ju skita i brallan vid blotta tanken då Afs kommer damma mattan med valfri Sd:are. Men ändå är det ju en intressant tanke, Afs kommer ju säkert bjuda upp till dans på Almedalen.

Vore spännande. Vad skall SD-ledningen säga när Kasselstrand pressar dem på heta potatisar som invandring och återvandring? Slingriga politikersvar och invektiv av typen de själva fått från etablissemanget är det enda jag kan tänka mig. En fördel med en debatt mellan AfS och SD är att det blir tydligare vad SD står för, istället för som nu där SD bara debatterar Annie Lööf och co och fortfarande kan framstå som en opposition p g a viss kontrast till övriga 7 riksdagspartier.

Tror inte SD hade ställt upp på debatt i Almedalen utan kommer satsa på berörelseskräck/framställa AfS som irrelevanta. Om AfS kommer in i riksdagen är de tvungen debattera dem dock .
__________________
Senast redigerad av GusFring 2018-05-12 kl. 12:17.
Citera
2018-05-12, 13:20
  #6930
Medlem
Insyn5s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enmansdemo
Inte vet jag vad du menar med slätstruken?, det är vad man säger om återvandring som avgör om man är nästan för snäll, men man får anta att hon läst partiprogramet och är för detta, en slags Paual Bieler i kubik som ska locka retoriskt ängsliga kevinnor?, tror inte det går att ha normala förväntingar på det otäcka könet, Kassselstrand är opportunist att inflika argumenten som är botten!...klarspråk

Jessica är en sådan som är beroende utav intervjuaren som måste dra ur det värsta för att få svar, handlar inte om personlighet, utan om att falla för en rolltolkning

Personligen tycker jag Kasselstrand borde utforma en feministisk dagordning, att lyckas man inte säga något som tangerar rasism enligt etablisemangets regebolk har man misslyckats med sin intervju

Va ju åtminstonde mitt intryck. Jessica är ju ett av de stora namnen bakom Gustav i AFS.

Tyckte hon verka väldigt velig. Hon fick många bra frågor, då gänget bakom nyadagbladet är kompetenta killar, dock lämna just svaren mycket att önska.
Citera
2018-05-12, 13:56
  #6931
Avslutad
Kommer afs och med få vara med i någon större debatt innan valet tror ni( såsom FI fått ) eller är de för små ?
Citera
2018-05-12, 14:35
  #6932
Medlem
Kwatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Captinhero
Kommer afs och med få vara med i någon större debatt innan valet tror ni( såsom FI fått ) eller är de för små ?
AFS kommer att få vara med på ett hörn lite då och då. Det är vad jag tror. Frågan om vad media har till uppgift att göra är en annan sak.

Media ska inte kunna luta sig mot att det är "tradition" att bara riksdagspartier får vara med, eller att det är så de "brukar göra". Medias uppgift är att granska och rapportera allsidigt, inte att stödja de som redan sitter vid makten.
Citera
2018-05-12, 15:12
  #6933
Medlem
Norrlands.gulds avatar
Lyssnade på ett avsnitt från Radio Nordfront, de diskuterade Afs och "Robin Palmblad" gav sin syn på saken och menade att Afs kommer inte har en chans för så fort de utgör ett hot kommer tas itu med av systemet. Han körde vidare med samma fras han kört med innan "dei föjstorrr inte juuuuiiidefrrrågan", trots att en annan, Per Öberg, sagt att de förstår med vill ha en bra image, detta sa Öberg i ett annat avsnitt och likt förbannat sitt detta lallande fån Robin och bräker vidare med exakt samma snack, snubben är ju helt lost. Saxlind sa att "så kan man säga om alla partier, oss också, så fort de utgör ett hot kommer de också tas itu med". Då säger "Robin" men "vi har ett vaccin i oss", jisses han är ju verkligen totalt skadad.
Citera
2018-05-12, 16:18
  #6934
Medlem
IPAD-SWEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrlands.guld
Lyssnade på ett avsnitt från Radio Nordfront, de diskuterade Afs och "Robin Palmblad" gav sin syn på saken och menade att Afs kommer inte har en chans för så fort de utgör ett hot kommer tas itu med av systemet. Han körde vidare med samma fras han kört med innan "dei föjstorrr inte juuuuiiidefrrrågan", trots att en annan, Per Öberg, sagt att de förstår med vill ha en bra image, detta sa Öberg i ett annat avsnitt och likt förbannat sitt detta lallande fån Robin och bräker vidare med exakt samma snack, snubben är ju helt lost. Saxlind sa att "så kan man säga om alla partier, oss också, så fort de utgör ett hot kommer de också tas itu med". Då säger "Robin" men "vi har ett vaccin i oss", jisses han är ju verkligen totalt skadad.

Jag tycker AfS ledning ska behålla den bra imagen och fortsätta kalla den grupp som sådana som George Soros ingår i för just "globalister".

Däremot ska de inte förbjuda sina gräsrötter/medlemmar att diskutera ämnet, om de så vill ibland, för vem vill ha samma unkna stängda debattklimat som i SD?

__________________________________________________ _____________________
"To learn who rules over you, simply find out who you are not allowed to criticize."
__________________
Senast redigerad av IPAD-SWE 2018-05-12 kl. 16:29.
Citera
2018-05-12, 16:36
  #6935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kwato
AFS kommer att få vara med på ett hörn lite då och då. Det är vad jag tror.

Jag hoppas det men tror inte det.
Citat:
Media ska inte kunna luta sig mot att det är "tradition" att bara riksdagspartier får vara med, eller att det är så de "brukar göra".

Vadå ska inte kunna? De gör som de som styr media vill och de som styr vill inte ha AfS i riksdagen.

Citat:
Medias uppgift är att granska och rapportera allsidigt, inte att stödja de som redan sitter vid makten.

Enligt vem då egentligen? Det här är ju bara nåt flum som man har hört men har det någonsin varit så? Tvärtom så har ju media länge varit en del av makten och format samhället och politiken. Medias uppgift är sedan många decennier tillbaka, eller kanske sedan alltid, de facto att skydda och stödja de som sitter vid makten, vilket inkluderar media själva.
Citera
2018-05-12, 16:41
  #6936
Medlem
M Nordströms avatar
Dom växer i popularitet:

Citat:
12.000 "gillar" Alternativ för Sverige

http://www.friatider.se/12000-gillar-alternativ-f-r-sverige
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in