Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Det är ju inget nytt att anhöriga ofta förväntas dra ett tungt lass där någon har en sjukdom som kanske kräver mycket omvårdnad och tillsyn.
Nej, absolut inte. Men jag tänker ibland att vem vet om rektor (och övrig skolpersonal) innerst inne ansåg att hemundervisning var det bästa - kanske fanns det hos rektor en tanke om att "normal" skolgång vore möjlig (med omfattande anpassningar) men att föräldern hade svårt att ta till sig detta och krävde hemundervisning.
Men just nu känns det litet rörigt om olika läkarintyg: det skrivs (här i tråden) om läkare som skrivit intyg om
olika symptom som kräver läkarvård, och att rektor utifrån det skulle ha bestämt att hemundervisning var vad som krävdes.
Ibland skrivs det om läkarintyg för hemundervisning. Frågan är om det finns dokument som intygar att barnen var sjuka, eller dokument som intygar att barnen var sjuka
och behövde undervisng i hemmet.