2018-05-05, 00:28
  #57145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Men från och med PM började på Högskolan och hängde med sina två lesbiska väninnor (inget sex utan vänskap) så tycks han ha haft väldigt många kvinnliga vänner som han behandlat väl.

Jag har lyssnat på två länkar med Niclas Långström och han förklarar det så jättebra.
-Att PM behöver inte ha gjort någonting. Inte minsta lilla våldtäktsförsök,grymhet mot djur osv.
PMs problem är att han i sin sexualitet sammanblandar sex + våld.
Det är PMs inre hemliga värld. Det handlar nog inte om kvinnohat.
Och PM tycker inte ens om våld. Men hans avvikande sexualitet består av sammanblandningen sex+våld.

Det där grundlades nog tidigt hos PM med hans våldsamma Pappa.

Vad PM berättat utsattes han aldrig för våld av sin pappa, men uppväxten och alla sin pappas historier handlade om krig/våld och var inte den bästa uppväxtmiljön. Det är sant.

Att PM inte ens tyckte om våld? Varifrån har du hämtat det? Tortyr- och våldsporr är ju vad han bevisligen glott på sedan så långt tillbaka som 2004 fram till samma dag ubåtsfärden började.

Kim Walls kropp berättar övertydligt om det grova övervåld hon utsatts för. Därom finns ingen tvekan.

Att han sedan skickligt som psykopat/narcissist går under radarn och framhäver motsatsen betyder inget, det ökar snarast hans möjlighet till framgång. Ett medvetet spel för gallerierna.
Citera
2018-05-05, 00:38
  #57146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vad PM berättat utsattes han aldrig för våld av sin pappa, men uppväxten och alla sin pappas historier handlade om krig/våld och var inte den bästa uppväxtmiljön. Det är sant.

Att PM inte ens tyckte om våld? Varifrån har du hämtat det? Tortyr- och våldsporr är ju vad han bevisligen glott på sedan så långt tillbaka som 2004 fram till samma dag ubåtsfärden började.

Kim Walls kropp berättar övertydligt om det grova övervåld hon utsatts för. Därom finns ingen tvekan.

Att han sedan skickligt som psykopat/narcissist går under radarn och framhäver motsatsen betyder inget, det ökar snarast hans möjlighet till framgång. Ett medvetet spel för gallerierna.
PMs avikande sexualtet (hans inre hemliga värld) är att han sammanblandar sex+våld.
Det är PMs sexuella läggning som grundlades tidigt hos honom.
Han vet att det är fel, men det är vad han tänder på i hemlighet.
Och vad han drömt om att få förverkliga.

Enligt hans vänner så undviker han våld tex krogslagsmål. Han har heller ingen våldsam historia.
Du borde lyssna på Niclas Långström om PM.
https://www.youtube.com/watch?v=hL2EaRJ76kY
Citera
2018-05-05, 00:40
  #57147
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Han gillar att röra sig i förbjudna gränstrakter. På det sättet får han (och andra sexualsadister) också möjlighet att i princip dygnet runt ägna sig åt sina favoritfantasier samtidigt som de växer i sina egna ögon när de kan dupera sin omgivning.
- I PM:s fall är detta senare särskilt tydligt: Omgivningen uppfattar honom som en av de snällaste och vänligaste personer de någonsin kommit i kontakt med; såväl kvinnor som män älskar den trygghet, entusiasm och positiva energi de uppfattar att han utstrålar: Att vistas ensamma med honom en sen kväll i en mörk och rostig hangar är något de flesta inte ens för en sekund skulle hysa några betänkligheter inför; snarare betrakta som ett privilegium.
Bra beskrivet kring det mer subtila som likaväl handlar om att leva dubbelliv. Han får ventilera sin perversa sida, legalt tillåta fantasin genomsyra vardagen och njuter väl av att omgivningen inte fattar ett dugg. En extra krydda för hans hybris, förmågan att dupera.

Kom att tänka på Rader och hur oerhört starka fantasierna är och han är inte den ende:

"The fantasy is better than the crime, because in my fantasies, everything was always under control. I played the director and the lead actor. Like I told you before, it’s just like watching a movie. I see myself committing the crime, doing all the things I did in real life, only without all the headache or frustration. Because in real life things never quite turned out the way I wanted them to, the way I expected. My victims always seemed to react in ways I didn’t plan.”[/i]
Inside the Mind of BTK; J Douglas, J Dodd
Citat:
PM:s förkärlek för olika masker behöver inte bara ha militärhistorisk förankring: Man kan också dölja sitt ansikte bakom en mask och gå in i känslan av att personen iklädd masken inte är jag; det är en annan person jaget känner, eller för länge sedan har stiftat bekantskap med: ett litet och utlämnat jag i absolut underläge och vars blodtörst i takt med upplevda oförrätter växt sig allt större.
Absolut, och det är synd att reportern inte ställde följdfrågor, vid den tidpunkten var Ditte mer villig att babbla om deras sexliv.
Personligen tror jag att både rollspel och rekvisita spelar stor roll psykiskt sett för PM.

Psykets grepp gällande sexuell sadism är oerhört starkt och de kliver in och ut som om dörren mellan "världarna" ständigt är på glänt. Detta finner jag intressant i sig då det etableras som barn men då som en försvarsmekanism, flykt undan nåt som inte är bra. Över tid blir det snedvridet, mer aggressivt och kan riktas specifikt mot en person med växande hat. Slutligen förväxlas hat och våld med sexualitet och blir ett tändningsmönster.

Minns inte om jag sagt det men i ett polisförhör fick förövaren utlösning då mordet omtalades.
Tankens kraft..
Rader fick nåt fjärran i blicken och liksom försvann då fantasierna kom på tal enligt Duglas. Han beskrev även att han kunde sitta i skolan och snurra på en penna eller glo in i en fläkt och omgående skena iväg till den perversa världen. Som om han gick i trans.

PM lär klassas som en organiserad förövare (psykopaten PM) som ägnar sig åt vad som i påföljdsfrågor kallas förslagenhet. Han är slug, han planerar och manipulerar.

Anser man sadism/tortyr är primärt fysisk och räknar x antal knivhugg lär man missa målet.
Det handlar om makt, kontroll, förnedra och skrämma offret, njuta av åsynen av lidandet - förutom fysiskt våld och att njuta av dödandet.

Avrundar med ett par herrar i sin profession. Intet nytt under solen men passar i sammanhanget.
Johan Eriksson, forensisk psykolog:
Citat:
"– Inte sällan har de här personerna som har en sadistisk läggning levt med de här fantasierna i flera år. De har byggt upp en inre spänning, tänkt på olika scenarion och tillvägagångssätt. När man till slut agerar så har man redan gjort det många gånger, i huvudet, och då är det väldigt nära till att man tar nästa steg."

"– Det är en känsla av kontroll, att den andra personen är helt underlägsen och att man har ett konstant grepp om den. Man njuter av det, det finns en sexuell laddning i de här mest extrema brotten."
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vastmanland/sadister-njuter-av-att-se-andra-lida
Sten Levander om risken att upprepa mord via att njuta av kickarna det ger. Sammanfaller med aktuell riskbedömning på PM och likaväl hans ideliga jakt på att tänja gränser.
Citat:
"Mördar för att få en kick

"De här fantasierna är sadistiska och otäcka och går ut på att bryta mot tabun. De vill göra det mest förbjudna och stå bredvid och skratta och säga "de kan inte ta mig".
Mördarna får en kick och känner triumf när de inte åker fast.

- När de begått det första brottet brukar det vara kopplat till en sådan stark tillfredsställelse, ett sorts extastillstånd i det närmaste, som gör att de känner att "det här måste jag göra igen".
Enligt Levander är det när mördarna är "pressade på andra fronter och inte mår bra" som de riskerar att mörda igen."
http://www.ttela.se/nyheter/m%C3%B6rdar-f%C3%B6r-att-f%C3%A5-en-kick-1.2394956
Citat:
- Han bör tidigt ha känt hur han kommit till korta i förhållande till kvinnor, men har sedan successivt och framför allt driven av begär efter vedergällning skjutit fram sina positioner genom att iaktta vad kvinnor i gemen faller för samt genom att inhämta kunskaper från olika håll inkl. kvinnorna själva och de miljöer han kommit i kontakt med. Allt detta har han sugit i sig som ett läskpapper och sedan sökt anpassa sig efter person och situation för att driva igenom sin vilja.
Ja precis. Klassisk psykopati iofs (copy cat) men här är spökar nog barndomen rejält.
Får en känsla att han öht inte begriper sig på kvinnor, som om det är en enda mischmasch där han blandar avsky, hat, förakt med sexualitet och våld - över till melodramatiska utlägg i klass med övernaturliga väsen, sen lite knus och en överdos ♥ ... och lite high heels och rött läppstift.
Han är så gränslös att det känns som om han saknar konturer till och med eller en slags sexuell amöba som flyter omkring.
__________________
Senast redigerad av develi 2018-05-05 kl. 01:06.
Citera
2018-05-05, 00:40
  #57148
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
– Han klarar definitivt inte av att få ett nej.
Dessutom påstår hon att han är gränsöverskridande och underlig.
Utan att förklara vad hon menar med det.

»Han rykkede tættere og tættere på. Når jeg flyttede mig, flyttede han sig med. På et tidspunkt siger han: Jeg tror, du har brug for et kram, og så gav han mig et kram. Det var som om, han ikke ville give slip. Han sagde, at jeg bare skulle slappe af og nyde det, men jeg syntes det der kram tog lidt lang tid. Han lagde sin hånd på mit lår. Når jeg tog den væk, lagde han den der igen. På et tidspunkt rakte jeg ud efter et glas, og så tog han hårdt fat i min hånd og holdt godt fast. Han sagde ikke noget, han holdt bare fast. Jeg sagde, at det gjorde ondt, men han blev ved med at holde fast. Så rykkede han sig lige pludselig helt væk og begyndte at tale om ventilerne i sin ubåd.

»Han skubbede mig ned i sengen. Han lagde sig oven på mig og prøvede at kysse mig. Jeg prøvede at skubbe ham væk, men han holdt mig fast. Da jeg prøvede at sige noget, holdt han mig for munden med håndryggen. Jeg sagde "hold op", men han holdt mig nede og stirrede på mig med et helt andet blik i øjnene.

https://www.bt.dk/krimi/tidligere-pornomodel-staar-frem-peter-madsen-ville-have-mig-ned-i-ubaaden

Ja, i ljuset av #metoo så måste ju det där betraktas som trakasserier. Ordet har ju fått lite av en ny betydelse i och med #metoo, eftersom det nu räcker att göra något någon enstaka gång för att det ska räknas som trakasserier. Så visst.

Dock, i skenet av mordet på KW och att framställa PM som en grov våldsman, så är detta inte riktigt "i paritet". Men visst, detta tycker man borde ha fått komma fram i rätten, det håller jag med om!

Vad gäller DD, så har hon faktiskt en mycket stor anledning till att begära lykta dörrar, eller en kombination av anledningar. Dels är hon en kändis, i vissa kretsar i alla fall, av någon benämnd som "semi-kändis", och definitivt kändis i sitt bostadsområdem dels har hon har varit i sanning trakasserad och utsatt för en stalker. Att då framträda som vittne i en så medialt stor rättegång som den mot PM, kan man förstå om hon inte vill. Så varför ställde hon upp i tidningen då? Ja, det kan man undra i så fall. Där kunde hon i alla fall kontrollera situationen, det är väl det enda jag kan säga, och kanske tjänade hon en slant på det. Sedan som sagt, så vet man ju inte om hon hade mer att berätta, som inte framkom i tidningen.

Du kommer väl antagligen att påstå att inget av det där är sant, men det är ju rätt enkelt för media att kolla upp, och en handgranat är ju inget man bara plockar upp och lägger åt sidan eller slänger i sopnedkastet, så det lär finnas polisanmälningar på det.
Citera
2018-05-05, 00:47
  #57149
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Tror du verkligen det? Då måste du ju ha något att belägga det med.

Nej, det är faktiskt du som ska belägga dina påståenden, om du påstår att hon ljuger!

Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
PS: Om hon mår utmärkt? Då borde hon INTE uppbära sjukpension på heltid sedan 33 års ålder, som hon fått pga av en psykisk sjukdom.
Du brukar väl kunna tänka logiskt?

Hört talas om "försäkringskassan" någon gång? Finns tusentals människor i sverige som uppbär sjukpension och mår alldeles utmärkt, vissa med hjälp av medicinering, och vissa helt utan.

Jag har bekanta som mer eller mindre tvingats bli sjukpensionärer mot sin egen vilja, bara för att ta ett exempel. Jag känner till folk som är sjukpensionärer och så aktiva med sina "hobbies" att de utan vidare skulle kunna ha ett aktivt fulltidsjobb.
__________________
Senast redigerad av trngw 2018-05-05 kl. 00:51.
Citera
2018-05-05, 00:56
  #57150
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Det hemliga vittnet är den unga fotokonstnären som nog inte vill förknippas med PM och därför ville bli hörd anonymt bak lykta dörrar.

Fotokonstnären var väl vittnet som fick namnförbud och återgivandeförbud, vilket innebar att journalisterna fick närvara men inte rapportera något om det som sas under det vittnesförhöret. Jag minns inte exakt nu, men det var någon sådan form av begränsning utöver namnförbud på ett vittne vill jag minnas, och det uppfattade jag var fotokonstnären. Vittnet som vittnade bakom lyckta dörrar är väl helt okänt vem det var.
Citera
2018-05-05, 01:06
  #57151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
– Han klarar definitivt inte av att få ett nej.
Dessutom påstår hon att han är gränsöverskridande och underlig.
Utan att förklara vad hon menar med det.

»Han rykkede tættere og tættere på. Når jeg flyttede mig, flyttede han sig med. På et tidspunkt siger han: Jeg tror, du har brug for et kram, og så gav han mig et kram. Det var som om, han ikke ville give slip. Han sagde, at jeg bare skulle slappe af og nyde det, men jeg syntes det der kram tog lidt lang tid. Han lagde sin hånd på mit lår. Når jeg tog den væk, lagde han den der igen. På et tidspunkt rakte jeg ud efter et glas, og så tog han hårdt fat i min hånd og holdt godt fast. Han sagde ikke noget, han holdt bare fast. Jeg sagde, at det gjorde ondt, men han blev ved med at holde fast. Så rykkede han sig lige pludselig helt væk og begyndte at tale om ventilerne i sin ubåd.

»Han skubbede mig ned i sengen. Han lagde sig oven på mig og prøvede at kysse mig. Jeg prøvede at skubbe ham væk, men han holdt mig fast. Da jeg prøvede at sige noget, holdt han mig for munden med håndryggen. Jeg sagde "hold op", men han holdt mig nede og stirrede på mig med et helt andet blik i øjnene.

https://www.bt.dk/krimi/tidligere-pornomodel-staar-frem-peter-madsen-ville-have-mig-ned-i-ubaaden

Skulle inte förvåna mig om det hon sa är helt sant.
Citera
2018-05-05, 01:11
  #57152
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, i ljuset av #metoo så måste ju det där betraktas som trakasserier. Ordet har ju fått lite av en ny betydelse i och med #metoo, eftersom det nu räcker att göra något någon enstaka gång för att det ska räknas som trakasserier. Så visst.

Dock, i skenet av mordet på KW och att framställa PM som en grov våldsman, så är detta inte riktigt "i paritet". Men visst, detta tycker man borde ha fått komma fram i rätten, det håller jag med om!

Vad gäller DD, så har hon faktiskt en mycket stor anledning till att begära lykta dörrar, eller en kombination av anledningar. Dels är hon en kändis, i vissa kretsar i alla fall, av någon benämnd som "semi-kändis", och definitivt kändis i sitt bostadsområdem dels har hon har varit i sanning trakasserad och utsatt för en stalker. Att då framträda som vittne i en så medialt stor rättegång som den mot PM, kan man förstå om hon inte vill. Så varför ställde hon upp i tidningen då? Ja, det kan man undra i så fall. Där kunde hon i alla fall kontrollera situationen, det är väl det enda jag kan säga, och kanske tjänade hon en slant på det. Sedan som sagt, så vet man ju inte om hon hade mer att berätta, som inte framkom i tidningen.

Du kommer väl antagligen att påstå att inget av det där är sant, men det är ju rätt enkelt för media att kolla upp, och en handgranat är ju inget man bara plockar upp och lägger åt sidan eller slänger i sopnedkastet, så det lär finnas polisanmälningar på det.

Japp! Du känner mig.
Media skiter i om det är 100 % lögn. Hur tror du tex "vänt i häcken" jobbar + andra blaskor?
De beställer bilder på utländska kändisar från bildbyråer. Sedan är det tex unga sommarvikarier (skolungdomar) som sitter och fabulerar fritt en historia utifrån vad de tycker bilderna föreställer.

Det finns ingen kändis som kan ha koll på vad all världens blaskor skriver om dem på alla möjliga språk varje vecka, år ut och in. Sedan är folk så korkade och betalar för dessa lögner. Så får en skvallerblaska en stämningsansökan någon gång då och då, så tjänar de ändå på det. Smaskigt skvaller säljer som smör i solsken.

Så även om bt inte trodde ett smack på DD så var det en alldeles för fantastisk story som de inte hade råd att avstå från att publicera. Vem ska stämma dem för förtal förresten? PM har ju ingen trovärdighet längre. Så det är bara att köra på för allt vad tyget håller!

Jag tror (vet inte) att DD hade följt det här fallet (precis som vi) dag ut och in. Läst att PM var gränsöverskridande och underlig. Och så kom den här historian som passade handen som handsken.

Du kan ju fråga dig själv varför DD skulle vilja umgås med PM om hon inte är intresserad av ventiler och inte vill ha en kyss eller kram av honom. Vad ville hon då ha ut av honom? Tycker du att hon låter trovärdig???

Sedan har hon armar och ben och tycks ha arbetsförmåga. Så varför har hon sjukpension så tidigt i livet?
Det är inget någon får i onödan. Och får man det i så ung ålder brukar myndigheter att rehabilitera dem flera ggr. för att försöka få ut dem i arbetslivet.
Men DD gör ingen hemlighet av att hon "arbetar" lite och nu är hon 48 och fortfarande pensionär.
__________________
Senast redigerad av ottoplommon 2018-05-05 kl. 01:14.
Citera
2018-05-05, 01:16
  #57153
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vad PM berättat utsattes han aldrig för våld av sin pappa, men uppväxten och alla sin pappas historier handlade om krig/våld och var inte den bästa uppväxtmiljön. Det är sant.

Att PM inte ens tyckte om våld? Varifrån har du hämtat det? Tortyr- och våldsporr är ju vad han bevisligen glott på sedan så långt tillbaka som 2004 fram till samma dag ubåtsfärden började.

Kim Walls kropp berättar övertydligt om det grova övervåld hon utsatts för. Därom finns ingen tvekan.

Att han sedan skickligt som psykopat/narcissist går under radarn och framhäver motsatsen betyder inget, det ökar snarast hans möjlighet till framgång. Ett medvetet spel för gallerierna.
Jag anser till skillnad från ottoplommon att du inte behöver lyssna ett dugg på Långström.
... det har du nämligen gjort kors och tvärs sen juni 2015 och framöver.
Du kan det där.
Hahahahaha.

Gällande Långström håller han det öppet om PM kan ha gjort annat.
den icke våldsbenägne humleklapparen kan man inte lita på..

Reportern frågar om det kan ha förekommit nåt innan och frågar om våldtäkter, ge sig på katter eller annat. Långström svarar att PM kan ha gått från fantasi till mord - men betonar att finliret kanske man aldrig får reda på.
Citera
2018-05-05, 01:17
  #57154
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Det var ju naturligtvis de senare omständigheterna som gjorde att PM bestämde sig för stt sänka ubåten. Han trodde inte att han skulle bli eftersökt utan det han planerat var att Kim skulle efterlysas vid ennsenare tidpunkt. Då skulle han berätta att han släppt av henne på rævsehalvön som planerat. Han bör ha planerat att ha hunnit plantera ut diverse föremål som tillhörde Kim för att styrka sitt påstående.

Du får nog läsa på lite bättre.

Exakt vad ska jag läsa på "lite bättre"?

Jag har dessutom presenterat en alternativ hypotes som inte alls bör förkastas, har Madsen erkänt det av åklagarens presenterade händelseförloppet (gärningsbeskrivningen) in i minsta detalj?
Citera
2018-05-05, 01:37
  #57155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Fotokonstnären var väl vittnet som fick namnförbud och återgivandeförbud, vilket innebar att journalisterna fick närvara men inte rapportera något om det som sas under det vittnesförhöret. Jag minns inte exakt nu, men det var någon sådan form av begränsning utöver namnförbud på ett vittne vill jag minnas, och det uppfattade jag var fotokonstnären. Vittnet som vittnade bakom lyckta dörrar är väl helt okänt vem det var.
Så minns inte jag det. Någon annan som minns ?
En annan sak jag har för mig som kanske eller kanske inte stämmer?
Första rättegångsdagen, så var det väl på eftermiddagen det var lykta dörrar.
Pga att de skulle gå igenom obduktionsfoton.
Inte pga av hemliga vittnesförhör väl?

Jag tror att det är mycket drama i DDs liv jämt. Mycket att berätta för pressen jämt. Tyckte polisen i min länk om man läser mellan raderna inte tog hennes påstådda hot så allvarligt. Roligt (lugnt) sa polisen.
Så hade hon blivit kallad till rättegången så hade hon nog talat ut om det både i presse og fjernsyn.
Det hade blivit en hel följetong i bt och eb och lorry och väldigt många varv med DD drama. Säkert påstått hotfulla brev som PM skrivit från fängelset till henne, med hemska hot om vad han ska göra med henne osv tror jag.
Citera
2018-05-05, 01:50
  #57156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Nej, det är faktiskt du som ska belägga dina påståenden, om du påstår att hon ljuger!



Hört talas om "försäkringskassan" någon gång? Finns tusentals människor i sverige som uppbär sjukpension och mår alldeles utmärkt, vissa med hjälp av medicinering, och vissa helt utan.

Jag har bekanta som mer eller mindre tvingats bli sjukpensionärer mot sin egen vilja, bara för att ta ett exempel. Jag känner till folk som är sjukpensionärer och så aktiva med sina "hobbies" att de utan vidare skulle kunna ha ett aktivt fulltidsjobb.
Jag har sjukpension själv. Det fick jag sent i livet pga fysisk åkomma som jag haft länge.
De flesta med psykisk sjukdom som "mår utmärkt" arbetar faktiskt. Varför skulle de inte?
Du vet kanske inte dina bekantas hela sjukdomshistoria.

Jag finner inte DDs unika vittnesutsaga med hot och trakasserier i domslutet.
Dessutom saknas hon bland de namnlösa kvinnorna som PM försökt locka med på N. (?)
Duger de som bevis?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in