Citat:
Ursprungligen postat av
tlk00
Men som sagt, har man inget intresse i att utforska ett alternativ till "sanningen" kommer man leva kvar i den för evigt.
Man kan ju undra hur stort ditt intresse för alternativ till "sanningen" är när du utan tillstymmelse till kunskap avfärdar gravitationsteorin och, som madtop skrev, inte ens är intresserad av att utveckla dina egna resonemang.
Det är symptomatiskt för många konspirationsteoretiker och andra "fritänkare" att inte tänka fritt alls. Det är vetenskaplig metod som är grundpelaren i allt fritänkande på vetenskapens område. Det är t.o.m det som är vetenskap. Det är inte, som ni tror, en samling dogmer (till skillnad från religion) som någon "gammal gråhårig gubbe bestämt". Det enda ni har för vana att göra är att ta minoritetens parti. Det är inte att vara "fritänkare" eller ens kritiskt tänkande. Det är blott att gå motströms.
Du avfärdar gravitationen och du vet inte ens varför. Du har skrivit att det inte känns normalt. Är saker omöjliga bara för att de inte känns normala för dig? Eller för att du inte förstår? Hur kan du vara så högmodig?