Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
USA hade planer på att modellera om Mellanöstern redan 2003. De började med Irak, för att man ansåg att det skulle vara lätt, då landet var svårt drabbat av Västs sanktioner.
I Syrien försökte man långt innan 2011 muta folk att göra uppror mot Assad. Det lyckades inte.
Utan USA hade inte Syrien blivit översvämmat av beväpnade galningar.
Det må vara hur det vill med det - min poäng är att upproret mars 2011 inte
startades av väst. Det behövdes knappast i Daraa, en stad som alltid hatat Assad och i synnerhet Assad den äldre.
Viljan att återerövra varenda del av Syrien kommer att göra det omöjligt för regimen att behålla makten långsiktigt i landet, utan att ständigt slå ner uppror. Daraa och Idlib är inte kvar av en slump. Bara för att det inte finns något vettigt alternativ till Assad, betyder det inte att alla syrier är nöjda med honom.
Jag tror som jag trott i flera år, att det som Assad hade haft bästa chans att klara långsiktigt, hade varit att hålla fast vid sina alawitiska/kristna kärnområden i västra Syrien. Tror han får det särskilt svårt i söder.