Citat:
Ursprungligen postat av
Redax
Man kan inte tolka dig på annat sätt än att kommunerna ska bli utan statlig ersättning på drygt fem miljarder och därför tvingas dra ned på skolor och omsorg. Därför att din ”repatriering” är bara en förhoppningsfull fantasi. Och kommunerna måste betala för den fantasin. Då vet vi det!
Varför tramsar du?
Gjort är gjort och staten betalar, fine.
Men det betyder inte att staten eller kommunerna borde betala detta även i framtiden. 9 år tar det för hälften av alla asylinvandrare att få jobb. NIO ÅR och endast HÄLFTEN har då lyckats få jobb. Vilka ska betala för den andra hälften efter nio år? Det blir ju skattebetalare som får betala repatriering idag eller livslångt uppehälle för våldtäktsmän och barnknullare.
Har du några som helst argument till varför vi ska betala för ett livslångt uppehälle för dessa människor som inte kommer i jobb?