Du behöver vara mer precis när du pratar om "deprimerade", annars stigmatiserar du en stor andel av befolkningen som kämpar med detta, men det kanske inte är viktigt för dig?
Depression är en potentiellt dödlig sjukdom för
individen, inte en sjukdom som anhöriga och vänner ska vara rädda för. Isolering av deprimerade är den absolut sämsta behandlingen, men den lär komma om sådana som du far fram utan att vara noga med distinktionen. Alla deprimerade är inte psykotiska, det är en väldigt liten andel som är det.
För den delen kan även sömnlöshet leda till psykoser och det tror jag ligger närmare till hands för denna familj, om det är vad som ligger bakom morden.
Bakom putsat villategel kan föräldrar utöva psykisk misshandel mot sina barn, ingen märker något:
https://www.allers.se/narcissistisk-mor/
https://www.allers.se/mamma-var-lycklig-nar-jag-var-sjuk/
Jag tror att OH var ett kontrollfreak och en narcissist och att hela familjen blev sjuk av detta, inklusive Hanna. Om hon sedan drevs till självmord vet jag inte, men det är inte omöjligt att någon kedjereaktion ledde till att alla dog. Det kanske till och med är rimligare än att det skett ett massmord...
Sen har vi det där med egenvård som många sysslar med, hur mycket B12 konsumerade familjen? Andra preparat?
Jag har alltid trott att akademiker läser på mer än andra och har en starka förmåga till kritiskt tänkande generellt (som människor utan högre utbildning självklart också kan ha), därför bör detta föräldrapar inte ha gått på en massa humbug. Då återstår egentligen bara om de blivit hjärntvättade, men det tror jag knappast heller.
Jag tror att det var ett personlighetsstört hem och att detta tog livet av alla, först långsamt, sedan i en katastrofal sluthändelse. Kanske ett uppror som gått snett, där barnen hotade med att rycka bort fasaden från deras fängelse och där de blev svårt bestraffade med livet som insats. Föräldrarna, eller en av dem, dolde det bakom en meningslös fras om "ovärt" liv. De höll masken in i det sista.
Att beröva människor sin tillit, hopp om framtiden, drivkraft, allt detta kan orsaka enorm trötthet och depressiva symtom, men det behöver inte vara depression för det. Det räcker med att komma bort från de störda vårdnadshavarna. Synd att detta inte prövades ändå, när man talade om de "enorma problemen inne i familjen". Rektorn vet, hon visste, men vågade eller kunde inte agera?