Reuters skriver i en artikel att Trump under måndagen ska ha lovat snabba starka aktioner som svar på den misstänkta kemiska attacken, som ska ha dödat 60 personer och skadat minst 100. Han ska ha talat på ett möte med militära ledare och nationella säkerhetsrådgivare, och sagt att han skulle fatta ett beslut under måndagskvällen, "eller väldigt strax därefter," om ett svar på attacken.
Han ska ha tillagt att USA hade "en väldigt massa militära möjligheter," vad gäller Syrien. "Men vi kan inte låta hemskheter, som vi alla har bevittnat ... vi kan inte låta det ske i våran värld ... specielt som vi, genom USAs styrka, vårt lands styrka, vi kan stoppa det," ska han ha sagt.
Trump ska även ha sagt att det för Washington "blir allt tydligare" om vilka som var ansvariga för attacken. På frågan om den ryska presidenten Vladimir Putin hade någon skuld för attacken, ska han ha svarat: "Han kan ha det, ja, det kan han. Har han det det, så kommer det att bli väldigt tufft, väldigt tufft."
"Bilderna, specielt de som visade lidande barn, har chockerat samvetet hos hela den civilisearde världen," ska Vita husets press sekreterare Sarah Sanders sagt. "Tråkigt nog, så är desssa handlingar förenliga med Assads etablerade mönster av att använda sig av kemiska vapen," ska hon även ha sagt.
Man skriver dock i artikeln att initiala uppskattningar från USA säger att att man inte med all säkerhet kan säga att den syriska presidenten Bashar al- Assads regeringsstyrkor låg bakom attacken, och att man inte slutgiltigt kan bestämma vilket ämne som användes i attacken.
Storbritannien och USA kom under måndagen överens om att attacken påminde om tidigare kemiska vapenattacken som genomförts av Assads regering, men ingen av länderna gav detaljer om vilken typ av kemikalier som kan tänkas ha använts, samt hur attacken genomfördes.
Man skriver att ett militärt ingripande nu är ett svårare beslut än förra året när USA attackerade en syrisk armébas som svar på att ett dussintals civila hade dött av saringas i en oppositionskontrollerad stad. Anledningen till detta är att Trump nu direkt nämnt Iran och Ryssland i samband med helgens attack.
Amerikanska tjänstemän ska dock ha sagt till Reuters att Washington övervägde ett internationellt militärt svar. Trump ska under loppet av 24 timmar ha talat på telefon med den franska presidenten Emmanuel Macron, för att koordinera hur man ska agera, ska Vita huset ha sagt.
Man skriver vidare att diplomater ska ha sagt att USA planerar att kalla till en omröstning i FNs säkerhetsråd på tisdag för att få till en ny utredning som kan komma fram till vem som bär ansvaret för användningen av kemiska vapen i Syrien. USAs försvarsminister Jim Mattis ska under måndagen b.l.a. anklagat Ryssland för att ha misslyckats i sitt uppdrag att garantera att Syrien övergivit sina förmågor att använda kemiska vapen.
Den ryska nyhetsbyrån Interfax ska dock ha rapporterat att den ryska militären under måndagen sagt att deras läkare ska ha undersökt patienter på ett sjukhus i Douma, där attacken ska ha skett, och de ska inte ha funnit några spår av en kemisk attack. Ryssland och Syrien ska båda under ett möte i FNs säkerhetsråd under måndagen erbjudit att ta utredare från OPCW, Organisationen för förbud mot kemiska vapen, till Douma.
Reuters skriver att OPCW ännu inte ska ha svarat. Vapeninspektörer förväntas inte att bege sig till Syrien efter det att de blivit attackerade två gånger efter att man försökt ta sig till en plats för en kemisk attack, sedan 2013. Istället, går de nyligen skedda utredningar, till som så att man samlar ihop blodprov från omkomna och skadade, samt intervjuar vittnen som befinner sig utanför Syrien.
Man skriver också att situationen blev ännu mer komplicerad under måndagen när oidentifierade stridsflygplan anföll en syrisk armébas nära staden Homs, vilket ska ha dödat minst 14 personer, inklusive iransk personal. Syrien och Ryssland ska ha anklagat Israel för att ligga balom attacken. Man skriver vidare att Israel, vilka har slagit till mot platser tillhörande den syriska armén många gånger under det sju år långa inbördeskriget, varken har bekräftat eller förnekat till att ha ligga bakom attacken.
Man nämner dock att tjänstemän i Israel ska ha sagt att flygbasen i Tiyas, eller T-4, användes av trupper från Iran och att Israel inte accepterar att deras största fiende, Iran närvarar i Syrien. Rysslands utrikesminister Sergei Lavrov ska ha sagt att flyganfallet mot T-4 basen var en farlig utveckling.
https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria/trump-vows-quick-action-in-response-to-suspected-chemical-attack-in-syria-idUSKBN1HG0D8