Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Detta leder bara till att Israel, liksom tidigare, bygger ut bosättningar i än snabbare tempo och tränger ihop palestinierna i getton. När skall vi få se en israelisk regering som andas fred snarare än kolonisering?
Här är listan på de som skrev under Israels självständighetsförklaring. Klicka runt på biografierna. Hur många av dem hade rötter i Palestina?
https://en.wikipedia.org/wiki/Provisional_State_Council
Det var en bunt ryssar och polacker som flyttade ned och utropade en stat.
Fler och fler israeler har, precis som du, börjat förespråka annektering av hela Västbanken. Detta beror på att palestinierna där skaffar färre barn än tidigare tack vare Israels ekonomiska investeringar i området. Många andra förespråkar en tvåstatslösning med en demilitariserad palestinsk stat. Andra vill att Israel och Jordanien ska administrera Västbanken gemensamt.
Samtliga ovanstående lösningar leder till fred, problemet har alltid varit, är, och kommer inom den förutsägbara framtiden fortsätta vara, att den
Palestinska Myndigheten vägrar förhandla! De är förrädare mot sitt folk och är fullständigt ointresserade av någon lösning överhuvudtaget för de är parasiter som lever på internationella tröstbidrag.
Stora delar av den judiska befolkningen var födda i palestinamandatet, många ledare var födda utomlands, so what? De tvingades fly från antisemitism och återvände till sina förfäders hemland. Vad är egyptiern Arafats ursäkt för att ha invandrat till palestinamandatet?