Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Så hypotesen är att man ser längre ju längre upp man kommer på plattjord, ju närmare golvet du är desto kortare avstånd ser du.
Nej nu blev det fel. Om jorden vore platt så borde man se lika långt oavett höjd.
Det är enligt den sfäriska modellen som man ser längre ju högre upp man är.
Förklara vad det är som döljer nedre delen av objekt om jorden är platt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Finns kanske en gräns till hur långt man kan se oavsett hur högt upp man är men det är ändå mycket relevant.
Det kanske det finns, men det är inte förklarat hur det fungerar i plattjordsmodellen.
Enligt den sfäriska modellen är det enkelt förklarat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Så nu kanske folk av globe-modellen som utgår från sin modell helt och hållet kanske kan tänka om någonting i varje fall, åtminstonde så det inte blir otroligt frustrerande och diskutera om detta.
Nej, så är det inte "vi" utgår från observationer och konstaterar att plattjordsmodellen inte stämmer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Så om man åker upp några mil, då bör man se en kurva. Jävligt simpelt och förstå nu.
Nej, så simpelt är det inte. Kurvan som man kan se från marknivå, när man tittar "längs med" kurvan är svårare att se från "några mil upp". För att se kurvan i sidled behövs typ 30 mils höjd, som ISS.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Samtidigt, 8 inches per squared mile är ju redan fakta, går inte och ändra sig bara för att passa glob-modellen,
Ja, "8 inches per squared mile" är matematisk fakta, men det är inte den formeln som man beräknar hur mycket av ett objekt som skyms på ett visst avstånd. 8 inches per squared mile tar till exempel inte hänsyn till betraktarens höjd, eller att betraktarens siktlinje tangerar horisonten. Därför blir "8 inches per squared mile" missvisande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
vi ser ingen kurva när vi borde se en kurva.,
Dumheter, vi ser en kurva exakt där den borde vara enligt glob-modellen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kungadolf
Men vi ser inte så tydligt. Men zooma då när man är där uppe, men detta vill inte folk göra.
Det hjälper inte att zooma när man "är däruppe". Komprimerat perspektiv fungerar när man tittar längs med, inte uppifrån eller från sidan.