Citat:
Ursprungligen postat av
Memestar
Fullständig idioti. Bara för att jag är libertär betyder det inte att jag vill med sista samtlig militär och skapa ett globalt islamiskt kalifat som du verkar vilja.
Nu hallucinerar du om det där med kalifat. Ditt hyllande av militant sionism och sättet du så ofta du får chansen frossar i hur Israel med sina 400 kärnvapen kan utplåna alla hot är inte något libertärt. Sionismen har starka kopplingar till fascismen med sitt starka fokus på styrka och drömmen om att återskapa ett påstått tidigare drömrike.
Citat:
Jag menar att västerländsk militär måste skydda västerländska värderingar, annars drabbas vi av riktig fascism vare sig vi vill det eller ej.
Fascismen är en västerländsk ideologi.
Citat:
Vem bryr sig om hans yrke? Även bönder är väl kapabla att slunga iväg stenar och brinnande däck?
Gjorde han det då? På vilket sätt var han så farlig att han måste oskadliggöras med stridsvagn?
Citat:
Inget gav någon en sådan rätt. Men det judiska folket har alltid haft rätt att återvända till sitt historiska hemland för att fly från antisemitism, om sedan arabledarna väljer att starta krig får de väl skylla sig själva.
Varifrån kommer då denna rätt av en grupp ryssar att åka ned till Palestina och erövra sig en stat? Vem gav dem rätt att fördriva den tidigare befolkningen? Gud? Om judarna drabbas av antisemitism får de väl skylla sig själva (sarkasm).