Citat:
Ursprungligen postat av
Frank.Einstein
Dessutom är jag förvånad att du inte minns när du blev tillrättavisad kring din felaktiga bild av att flickorna följde normal svensk grundskolas läroplan eller din feltolkning av ME-sjukas uppfattning om psykiatrin.
1. flickorna hade hemundervisning på heltid tre respektive fyra dagar per vecka. Man hade anpassat studierna och valt bort praktiska ämnen, "elevens val" och ett tillvalsspråk. De följde bägge respektive läroplan för åk. 5 och åk. 8.
Man hade i bägge fallen siktet inställt på att flickorna, med godkända grundskolebetyg, skulle kunna söka in och gå på gymnasiel.
Detta är normal svensk grundskolas läroplan med anpassad studiegång - i sådan omfattning att man får grunskolekompetens för att söka till gymnasiet - för det behövs det betyg i minst 10 ämnen.
https://www.expressen.se/kvallsposten/skolchefen-har-inte-funnits-nagra-signaler/
2. ME-sjukdomens patientförening vänder sig emot all forskning, alla studier och alla behandlingsförsök som kan innehålla inslag av att utröna om det finns psykiatriska aspekter bakom ME-sjukdomen. Det gäller den svenska ME-lobbyn såväl som den ännu rabiatare norska ME-lobbyn.
De inte bara vägrar acceptera eller stödja sådan forskning - de motarbetar aktivt sådana studier eller försök till psykiatrisk behandling av ME- sjukas ME-sjukdom.
http://www.lakartidningen.se/OldWebArticlePdf/1/12353/LKT0936s2194_2196.pdf
Alla vettiga tänkande personer har svårt att förstå varför man inte greppar varje halmstrå till behandling när inget annat finns. Om det nu skulle finnas en liten möjlighet att psykets kraft skulle kunna tämja även en somatisk sjukdom likt ME borde man väl vilja försöka?
Likt Steven Hawkings och alla andra patienter som vi ser och förundras över hur deras ecceptionellt starka vilja och övermänskliga envishet gör att de lever vidare, kan jobba och leva ett gott liv.
Du "Frank" är en mycket otrevlig och dryg postare här som tydligen inte kan låta bli att i dina svar gå till personangrepp och förolämpa andra postare. Det är synd för ibland är du träffsäker i dina formuleringar. Men med detta behov av att ha en von oben-attityd och vara otrevlig kanske det är bättre att du tar och laddar ner en våldsam snuff-movie där folk får på nöten, istället för att tillfredsställa dina behov av att jävlas och slå vilt omkring dig här.
Vi andra, som inte känner oss misslyckade i vårt privatliv med karriärer, barn och familj har inte samma behov av att trycka ner omgivningen för att må bättre.