2018-03-25, 14:37
  #96949
Medlem
14thInts avatar
FMV får ny säkerhetsskyddschef 1983, rekryterad från Säpo. (SvD)

http://forumbilder.se/H69S2/img-3041
Citera
2018-03-25, 14:54
  #96950
Medlem
ben-varfors avatar
Om man undrar över Henry J Abrahams uppdrag för USIA finns material här
som förklarar USIA:s roll. USIA ombildades 1999.

https://www.jstor.org/stable/pdf/27551240.pdf?refreqid=excelsior%3Ab60321833631681c 68484002bca91ff1
__________________
Senast redigerad av ben-varfor 2018-03-25 kl. 14:56.
Citera
2018-03-25, 15:05
  #96951
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Inte ens videobevis räcker för dig. Du hävdar ändå att jorden faktiskt är platt.

Det finns att hitta på nätet faktiska neutrala mätningar.

Snälla, hur vad det med youtube som bevis, det var ju amatörmässigt för inte så längesedan.

Strågubbarna blir mer och mer desperata, en magnum-laddad S&W bakom din rygg får dig att hoppa högt en meter = jorden är platt. Orkar inte ge mig in i strågubbe-träsket, tycker det om något är amatörmässigt argumenterande.

Det är svårt med video och ljudvolym i vapenprogram som duktiga programmakare i USA hela tiden påtalar. Nästan omöjligt ibland att höra skillnad på ljuddämpat luftgevär och .44 kanon som de så framgångsrikt demonstrerar i ett program. Den enda man kan göra är att lyssna på skillnaden mellan vapnets mekaniska ljud och smällen påpekar de..
Hursomhelst, Youtube skall dra in en massa kanaler för vapenintresserade nästa vecka då man inte vill promota vissa saker vilket är lite märkligt.[/u]
Den som tvivlar på skillnaden och bor nära sthlm eller malmö kan åka till live.it och få sanning direkt.
Varberg live.it har flera pickadoller dock inte .357, (OT efter allt tjöt i tråden har jag beslutat att köpa min egen 357 denna vecka förresten).
men jag antar att tex outbildade personer utan gymnasiebetyg som tryckpressoperatörer,sopgubbar eller asfaltsläggare är proffs på sånt och inga andra har någon talan,
lite anhängare av kulturrevolutionen?, ju mer du vet destu mindre är kunskapen att lita på.

Har hela tiden refererat till neutrala mätningar över åren i tråden, men det har alltid varit "amatörmässiga" trots att det varit peer-reviewad vetenskap ... och man tröttar på att ta fram riktigt vetenskap när man vet att plattfotingar kommer insvepande om att de och PU bara vet, eller de och Jallai bara vet och allt annat är skrattretande amatörmässigt, man ser ju vad som egentligen är skrattretande amatörmässigt. Lite projicering såldes. pärlor för svin. tyvärr luras en del nubes av den artificiellt autoritära tonen.

"The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, and wiser people so full of doubts".
Einstein/Russel
__________________
Senast redigerad av heheho 2018-03-25 kl. 15:09.
Citera
2018-03-25, 15:21
  #96952
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
OK om vi skall leta namn kring Donald Forsberg vilka namn har vi där i sådant fall?

Vet att vi har folk med personkunskaper i tråden som kan bidra!
Christer Olsén
Pertti Hänninen
Sven Lindeberg
Dag Klackenberg
Bo af Winklerfelt
Aili Hänninen
Lars Moberg
Gunnar Löfvenberg
Johan Öhgren

kanske
jan-olov grahn
Bengt Nylander
Göran Elgemyr
Jerk Fehling
svante
Per Andersson
Joakim von Braun
Gyllenhaal
Johanna Parikka Altenstedt
Jan Mosander
Johan Perwe
Krister Hansén
olle näsman

ekberg och DF jobbade aldrig ihop, vad som är känt.
__________________
Senast redigerad av heheho 2018-03-25 kl. 15:43.
Citera
2018-03-25, 15:21
  #96953
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
.....Ja, Sonny Björk med boxarblicken. Han letar i fem timmar på förmiddagen utan att hitta den kula som Elisabeth Belich finner ett dygn senare. Tillsammans med chefen Wincent Lange är SB en person vars agerande runt MOP får mig att höja på ögonbrynen .
WL är den som avbryter mordnattens brottsplatsundersökning efter bara en dryg halvtimme. Han är också ansvarig för att inte utöka den undermåliga avspärrningen av mordplatsen. Sedan sitter jag och tittar på "Förebudet med Jägar-Nisse som spetznas och vem dyker upp då? Ingen mindre än WL.
Allt får sin förklaring om man inser att statskuppen i NATOs intresse var huvudsaken och riskerandet av Palmes liv ett nödvändigt ont. Övningen i totalförsvarets regi gick ut på att finna möjliga hot mot statsmakten i form av hemlig organisation eller förrädare inom säkerhetstjänst eller polis. CIA med full insyn av GRU kan då ha fått inbjudan att samspela ihop med SäpoNäss och Holmérs betrodda medarbetare. Militär och psykförsvar lämnades utanför höjd över alla misstankar eller kanske just därför så som det nu har visat sig.
Varje deltagare måste ha haft var sitt scenario och var sin patsy för övningens skull. CP kan ha varit frivillig åt polisen, VG åt CIA (då IvB backat ur) och CGÖ varit Näss kandidat. Då VG blivit avförd återstod istället Baresic som varken CIA, Säpo eller polisen kunde kännas vid eller förklara. Av de tre som HH överlämnade åt Ölvebro att utreda vidare skulle garanterat VG, CGÖ och CP kunna räddas i HR medan Baresics folk bli ansvarigt.
Då inget av de fejkade scenariorna med skyttar från två håll skulle kunna förklaras inför folk och domstol så gällde att förvirra bort alla spår så att inte någon frivillig bland WT-folk, skytteklubb eller patsys skulle bli åtalade av nya statsmakten.
Citera
2018-03-25, 15:39
  #96954
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Snälla, hur vad det med youtube som bevis, det var ju amatörmässigt för inte så längesedan.

Strågubbarna blir mer och mer desperata, en magnum-laddad S&W bakom din rygg får dig att hoppa högt en meter = jorden är platt. Orkar inte ge mig in i strågubbe-träsket, tycker det om något är amatörmässigt argumenterande.


Jag är en strålgubbe som tävlat med 357 och som upplevt skottlossning med 357 i stadsmiljö men det räknas inte och inte heller en film där man skjuter med 9mm och 357 i samma vapen och samma video.

Som sagt finns det objektiva mätningar med mätutrustning att hitta om man söker och vill hitta men vill man inte så vill man inte.
Citera
2018-03-25, 15:47
  #96955
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Jag är en strålgubbe som tävlat med 357 och som upplevt skottlossning med 357 i stadsmiljö men det räknas inte och inte heller en film där man skjuter med 9mm och 357 i samma vapen och samma video.

Som sagt finns det objektiva mätningar med mätutrustning att hitta om man söker och vill hitta men vill man inte så vill man inte.

strågubbe, märk väl, inte strålgubbe.
(strawman)
vet att du var på semester i Rom och det pangade lite.
Inte mer än det görs i downtown SF/Oakland varje kväll dock, där jag bott.
har redan sammanställt objektiva mätningar en gång i tråden om det blir seriöst bemött kan jag göra det igen.
Tävla å tävla, du fick låna en.
__________________
Senast redigerad av heheho 2018-03-25 kl. 15:51.
Citera
2018-03-25, 15:48
  #96956
Medlem
FurirRevaers avatar
Det är en intressant och rätt uppenbar tanke. Då hänger det också ihop med bakdörren till Skandia som stod öppen. Där ska ju ha funnits en skrubb som använts som värmestuga för diverse. Kanske även knarkspanarna hade tillträde?

Vem var spanarn som smet hem tidigt? Vilka var han där tillsammans med? Om de inte är inblandade, vad såg de?
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
WT-bärarna.

På Holmers tid var det enbart Skelleftehamnsmannen som var intressant.

På Ulf Karlssons tid nämndes de aldrig. Det som sammanfattar den mannen är att han aldrig sade någonting som är värt att komma ihåg. Den tidens Dan Eliasson.

På Ölverbros tid var de reducerade till imaginära bandyspelare. Han förnekade kategoriskt att de existerade.

Hans efterföljare med den trötte Stig Edqvist i spetsen sket i vilket. Man kan ana en Skarp tillsägelse i de CP-skadades värld vid den tiden.

Runt 30-årsdagen hände helt plötsligt något uppenbart.

Dahlsten yrade om narkotikaspanare. Donald om Barbro. Strax därefter sade Dag att lösningen kunde finnas bland 80-talet iakttagelser av personer med kommunikationsutrustning. Där man genomfört beslag i sammanhanget. Sedan gick han i pension.

32 år efter mordet pekades Ture Nässen, via ett TV-program, ut som den ansvarig för att CP blev misstänkt. Man talar om tillrättalagda förhör och falserade protokoll.

I media svarade TN att han i sitt yrkesliv varit så ärlig och reko så att han vid 82 års ålder mådde illa vid tanken.

För mig är det uppenbart att han idag känner sig baktalad och förrådd. Därför kom han med en hemlighet som ingen har låtsas om tidigare. En veritabel bomb.

Det pågick en narkotikaspaning Sveavägen-Tunnelgatan när mordet begicks. Alltså någonting som inte avbröts en timme före mordet. Där en polis skubbade från jobbet i förtid. Annars skulle mördaren sprungit in i famnen på honom.

Den första tanken är det är den personen som var mördaren. Vilket kan förklara mycket.

Det är än idag en gåta hur mördaren tog sig till mordplatsen. Svaret kanske är enklare än man tror. Han befann sig där redan en lång tid före mordet. I ett legitimt ärende. Där han passade på när tillfället uppenbarade sig. Antingen som deltagare i en liten grupp som fångade tillfället i flykten. Eller som ett privat initiativ.

Naturligtvis påstår jag inte att det var så här det gick till. Men det är bra mycket troligare än ett antal skribenters fria fantasier i tråden. Helt utan fakta och källor.

Lägg märke till att PU inte har dementerat Tures påstående. Som sinnesförvirrat svammel.
Citera
2018-03-25, 16:05
  #96957
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Christer Olsén
Pertti Hänninen
Sven Lindeberg
Dag Klackenberg
Bo af Winklerfelt
Aili Hänninen
Lars Moberg
Gunnar Löfvenberg
Johan Öhgren

kanske
jan-olov grahn
Bengt Nylander
Göran Elgemyr
Jerk Fehling
svante
Per Andersson
Joakim von Braun
Gyllenhaal
Johanna Parikka Altenstedt
Jan Mosander
Johan Perwe
Krister Hansén
olle näsman

ekberg och DF jobbade aldrig ihop, vad som är känt.


Har du bara tagit namn på måfå från nätet?

Johanna Parikka Altenstedt 23 år vid mordet på Palme och student vid Lunds universitet. När jobbade hon på säpo eller IB med Donald?

Jan Mosander SVT reportern som avslöjade Boforsaffären????
Göran Elgemyr???
Aili Hänninen.... Stella Polaris..??
Pertti Hänninen (sonen)
Johan Perwe???

och ett gäng nuvarande medlemmar i Ögat.

Jag menade perioden 79-86 och fältarbetare som jobbade på Säpo med DF.
Citera
2018-03-25, 16:15
  #96958
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Det är en intressant och rätt uppenbar tanke. Då hänger det också ihop med bakdörren till Skandia som stod öppen. Där ska ju ha funnits en skrubb som använts som värmestuga för diverse. Kanske även knarkspanarna hade tillträde?

Vem var spanarn som smet hem tidigt? Vilka var han där tillsammans med? Om de inte är inblandade, vad såg de?

I någon av TV-dokumentärerna visas en karta där knarkspana "gropar" i området är utsatta. Jag minns att en av dessa låg på luntis, tvärsöver gatan från skandiahuset sett. Den skulle,varit bemannad för spana på Sigge Cedergrens knarkaffärer. Men spanarna kallades hem vid 2230 vilket Margareta Eklund berättat om. Vem som stod för återkallandet är ännu ej offentliggjort.
Citera
2018-03-25, 16:25
  #96959
Medlem
FurirRevaers avatar
Men i intervjun med Nässen påstod han att det skulle pågått en knarkspaninsats till 3 och spanarn på Tunnelgatan stack hem tidigare. Om det inte var fler grupper ute motsäger det ju vad han säger. Han kanske minns fel, ljuger eller så har någon ljugit för honom. Han är ju själv gammal spanare så han borde ju ha koll på folk i samma sits kan man tycka.
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
I någon av TV-dokumentärerna visas en karta där knarkspana "gropar" i området är utsatta. Jag minns att en av dessa låg på luntis, tvärsöver gatan från skandiahuset sett. Den skulle,varit bemannad för spana på Sigge Cedergrens knarkaffärer. Men spanarna kallades hem vid 2230 vilket Margareta Eklund berättat om. Vem som stod för återkallandet är ännu ej offentliggjort.
Citera
2018-03-25, 16:28
  #96960
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Men i intervjun med Nässen påstod han att det skulle pågått en knarkspaninsats till 3 och spanarn på Tunnelgatan stack hem tidigare. Om det inte var fler grupper ute motsäger det ju vad han säger. Han kanske minns fel, ljuger eller så har någon ljugit för honom. Han är ju själv gammal spanare så han borde ju ha koll på folk i samma sits kan man tycka.


Identiteten är det som är nyckeln. Vet vi namnen på de som jobbade i enheten eller är det uppgifter som bara PU kan få fram?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in