Citat:
Det där stämmer ju inte. Partier kan påverka andra partier enbart genom sin tillblivelse och genom sin tillväxt. Detta är fyrbåksteoremet, att små partier signalerar en folkvilja som de större har att förhålla sig till om de inte vill förlora väljare till de små. Se övriga partiers nya migrationspolitik som ett nyligt exempel, eller införande av miljöpolitik vid mp:s tillblivelse för några decennier sedan.
Ja och det stämmer! Förutom när det kommer till invandring, integration, flyktingpolitik och ja, kort och gott allt som har med icke-svenskhet att göra! Så fort man pratar om de frågorna så skiter alla partier förutom SD och AfS ner sig totalt.
De anpassar inte sin politik i verkligheten till SD exempelvis, även fast SD är rätt stora. Ja, i orden är de övriga partierna stora och till synes "kopierar" SD's politik. Men i handling händer det ju ingenting.
Att de började stänga till gränserna lite smått gjorde de bara för att de insåg att läget var så akut att landet höll på att gå under p.g.a bostadsbrist. Inte agerade de bara för att SD hade den åsikten.
Det ser man ju också på allt tjat om hårdare krav på språkkunskaper och för att få bidrag och allt jävla skit de bara lovar och lovar och åter lovar. Det är det enda de gör. Smörjer upp valboskapet före valet, sen får väljarna fingret när de väl har fått makten.
Det blir ju så hela tiden. Folk fattar inte detta. De är så naiva så de tror att "NU, NU kommer det ske en förändring". Men nej, tyvärr, det kommer det inte att göra. Regeringen har ju exempelvis redan IDAG möjlighet att införa hårdare krav för att få bidrag, eller att man skall tingas lära sig svenska etc., eller att sänka bidragen, som ju är EXTREMA faktiskt!, för att lägga pengar på polis och vård osv. De kan ju genomföra allt detta på en dag om det så skulle krävas. Men de gör inte det.
ALLT går om det är kris! Och det ÄR kris. Ändå händer ingenting. Folk tror att partierna laddar inför att genomföra alla dessa underbara förändringar de nu har annonserat ut. Men det enda partierna laddar för är att vinna, så de kan ha kvar sina feta löner!
Hur fan kan folk köpa detta dårskap? Det är bortom mitt förstånd.
SD å andra sidan kommer GARANTERAT att genomföra de förändringar de lovar, plus MYCKET MER! MER än vad de lovar, och MER än vad de ens vågar säga idag (säger de för mycket så fortsätter rasiststämplandet). Och det kommer de att göra, för att de VILL ha ett sådant Sverige!
AfS skulle göra samma sak som SD vid makten, men de är ju där SD var för många, många år sedan. Så de behöver mogna lite, vilket tar många, åter många år.
Många här inne tror att SD är så mjuka som de utger sig för att vara. Men lita på att de INTE är det. Tvärt om! De har en hårdare linje än vad AfS säger genom ord. Och AfS har i sin tur hårdare linje än SD. Men man måste skilja på verklighet och vad som sägs.
Naturligtvis kan inte SD gå ut med exakt vad de vill göra... SD hade helst skickat hem alla invandrare som bara existerar. Men inte kan de säga detta i nationell TV? Då sjunker de ju som en sten i opinionen och hamnar där AfS är idag, på 2%.
Så här ser det politiska spelet ut.
AfS kommer också att mjukna (utåt sett), precis som SD. Det kommer de bli tvungna till för annars kommer de bara nå en maxnivå som de omöjligen kan komma över. De hade kunnat växa fritt i Ungern och i andra V4 länder, men inte i Sverige. Det existerar inte, inte utan att de mjuknar i orden, precis som SD.
__________________
Senast redigerad av EnergizerBunny 2018-03-24 kl. 17:24.
Senast redigerad av EnergizerBunny 2018-03-24 kl. 17:24.