Citat:
Ursprungligen postat av
ChristianX
Användarnamnet spelar ingen roll vad gäller stora och små bokstäver, jag tänkte på om epostadressen hade versaler och gemener och att det kunde vara det som felade.
Hur yttrar sig felet när du inte kan logga in? Några felmeddelanden eller liknande? Ser det likadant ut som när man slår in fel användarnamn eller lösenord eller händer någonting annat?
Ja, det kommer upp exakt samma meddelande som när man slagit in fel användarnamn eller lösenord:
Citat:
Du har angivet ett felaktigt användarnamn eller lösenord. Var vänlig och tryck på bakåtknappen, skriv in korrekta uppgifter och försök igen. Glöm inte att lösenordet är känsligt för gemener och versaler (små och stora bokstäver). Har du glömt ditt lösenord? Klicka här!
Du har använt 1 av 5 tillåtna inloggningsförsök. Efter att alla 5 har använts, kommer du inte att kunna logga in under 15 minuter.
https://www.flashback.org/login.php
Felet (som utan förvarning uppstår en eller flera gånger i månaden), är att det inte går att logga in, trots upprepade försök och korrekta uppgifter. Senast strulet hände blev jag frustrerad, försökte flera gånger, men gav sedan upp. Tröttnade, klickade (för första gången) på "glömt lösenordet", och skrev min mailadress, som vanligt i gemener. Fick inget mail. Jag
kan ha skrivit fel adress, men hyfsat säker på att den var korrekt.
Det är som att FBs inloggning inte fattar att rätt användarnamn och lösenord är inskrivet, och det intressanta är om andra användare har stött på samma problem.