Citat:
Ursprungligen postat av
Dosan
Som vi tidigare nämnt så var det nog en jäkla tur att polisen gjorde en skicklig utredning och fick fast han såpass snabbt. Hade nog varit stor risk för att han fortsatt på den inslagna vägen annars med utlopp för sina fantasier samt inte minst det ekonomiska spörsmålet.
Det var absolut inte en skicklig utredning. De hade hans namn redan tidigt i utredningen!
Han var en av tre personer, som åkt mellan Mantorp och Borensberg den eftermiddagen.
Jag misstänker att den dåliga utredningen beror på att det har varit två kvinnor som varit förundersökningsledare. Först Nemec Nörd och sedan Gestrin. Kvinnor använder sig inte av logik utan är känslostyrda och självupptagna, vilket resulterade i att Edvin greps flera månader efteråt. De hade kunnat gripa honom mycket tidigare, om det varit en man som varit förundersökningsledare.
Citat:
Ursprungligen postat av
George Wittig
Smått förbluffande ändå hur otroligt dåligt genomfört dådet var. Med tanke på att han tydligen glor på CSI-liknande program och dokumentärer hela tiden och tidigare planerat mord "in i minsta detalj".
Betala för tejp och kniv med sitt spårbara kreditkort? Check.
Försöka vilseleda polisen om vilken sorts kniv det var (vilket gör det mycket misstänkt) trots att det är lätt att kolla med XXL:s register? Check.
Inte stänga av sin mobiltelefon trots att de är lätta att spåra via masttömmning? Check.
Osv. osv. Många väldigt "lätta" misstag detta råskinn gjort sig skyldig till.
Mycket förbluffande. Han är inte dum i huvudet, beskrivs även som smart. Hade han planerat att mörda folk så hade han gjort annorlunda, tror jag. Tycker allt slarv tyder på att det kan finnas fler GM, vi får se på torsdag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Suga av nån kan nog bara förvärra, men annars så skulle jag tro att effektivt fängelsesittande kan påverkas av hur han uppträder och om han förstår och erkänner sitt brott. Det borde kunna dra av 10-20 år på ett annars, säg, sextioårigt straff. Lite hypotetiskt, men likväl.
Avsugningar av Edvin ska inte underskattas, det finns folk som tänder på allt möjligt.
Han kanske vill sitta i fängelse? Vem vet..
Citat:
Ursprungligen postat av
why123
Ja, det stämmer. Ska straffet någon gång omvandlas till tidsbestämt straff så måste han erkänna. Samtidigt verkar han ha en så speciell personlighet att det är mycket möjligt att han kommer att trivas på fängelset.
Det är väldigt intressant att advokaten/Ed*in anser att de psykiska besvär han hade 2014 inte längre är aktuella. Det innebär att de inte kommer att satsa på rättspsyk..
Är verkligen ett erkännande ett krav för att få tidsbestämt straff? Hatar att skriva detta men, har du någon källa att hänvisa till?