Citat:
Ursprungligen postat av
MostyBlejsX
Vad händer fr o m 1 mars - dvs om en vecka? Vad händer med antal avslut per dag? Drastisk minskning eller...? Vad händer med kvadratmeterpriserna? Ökande, stabilt, sjunkande eller ras?
Så spännande...
Jag tror inte amorteringskravet påverkat priserna nämnvärt i förhållande till hur mycket den rekordstora nyproduktionen som pågår. Den kommer bland annat att krossa marknaden för halvdana och dyra lägenheter eller kassa föreningar som tidigare gått att sälja för grannskapspris bara för att de legat bland bättre lägenheter.
Möjligt att amorteringskravet är en delförklaring till den platå i prisutvecklingen vi sett i januari och februari. Det återstår att se.
Citat:
Ursprungligen postat av
Merrelito
Kan bara instämma i detta till 100% och det gäller naturligtvis inte bara innerstaden utan större delen av Stockholms bostadsmarknad. Dagens köpare är beroende av tidigare *vinster* för att kunna ha råd. De allra flesta i de område jag bor idag skulle inte kunna ha råd att köpa sitt boende idag såvida de inte haft sina tidigare *vinster* detta trots bra jobb.
Japp. Precis som vilket pyramidspel som helst kollapsar det när för många kommer upp sig mot toppen.