Citat:
Ursprungligen postat av
jpettersson1991
Mjölken pastöriseras för att ta död på olika bakterier som eventuellt kan göra oss sjuka, det näringsrika i mjölken som t.ex vitaminer, olika fettsyror och proteinet, påverkas inte under denna process, mjölken är fortfarande näringsrik. Även homogenisering påverkar inte mjölkens näring, det används för att fettet i mjölken ska fördelas jämt.
Ja, bakterier som endast finns i mjölk som blivit kontaminerad pga felhantering.
På köpet tar man död på alla de goda bakterierna i mjölken som hjälper oss alla hålla oss friska. Mycket bra mot tex allergi.
Det finns proteiner som ändrar form även vid lågpastörisering, så kallade denaturade proteiner som kan vara hälsovårdliga. Dessutom så förstår man varenda enzym som fanns i mjölken vilket gör den mer svårsmält.
Vet inte hur det är med vitaminer i mjölk men både c och b vitaminer är värmekänsliga så att säga det inte påverkar är inte sant.
Homogenisering slår sönder fettet till små partiklar för att fettet inte ska flyta upp till ytan ja. Men till vilken nytta? Att folk inte har förmåga att skaka paketet innan de häller upp mjölken?
Det finns teorier att även homogenisering har sina nackdelar men det finns tyvärr ingen / väldigt lite riktig forskning kring det.
Så försök igen, denna gången kanske du ska läsa något annat än informationen som du läst på baksidan av ett mjölkpaket

.