Citat:
Ursprungligen postat av
Smoothman
Vad tror ni? Hur stor är risken (chansen) att missnöjda moderater åter vandrar tillbaka till SD och därmed höjer SD i opinionen och i opinionsundersökningarna före valet i höst?
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sprickan-om-flyktingpolitiken-allt-tydligare?cmpid=del%3Afb%3A20180207%3Asprickan-om-flyktingpolitik en-allt-tydligare%3Anyh%3Alp
Jag tror inte att dessa väljare verkligen har återvänt till M. Det är en sak att belöna M i en opinionsmätning därför att deras politik blivit bättre. Det är en annan sak att rösta på dem igen efter att ha tagit jätteklivet till SD.
Jag tycker det är bra att M lägger om sin politik men att lita på dem, så snart, efter Reinfeldt? Aldrig!
De hade som främsta utrikespolitiska mål både 2010 och 2014 att Turkiet skulle bli medlem i EU. Detta har de dessbättre "glömt bort" nu.
Jag förstår inte heller hur Kristersson kan bli populär. Han har en del lik i sin garderob som SvT, så hjälpsamt, drog fram samma dag han blev vald. Dessa lik borde kunna gå att exploatera av både S och SD.
Ett lik som inte SvT inte tog upp, eftersom de inte betraktar det som ett lik, är att Kristersson har arbetat för helt fri invandring.
Tack vare kovändningen av M så finns åtminstone en tänkbar samarbetspartner för SD.
Därför ser jag fram emot att se SD som största parti erbjuda regeringssamarbete till M. Med 10-12% bortkastade röster på småpartier så finns det en liten chans att det blir en majoritetsregering.