Citat:
Ursprungligen postat av
rylle63
Menar du att pirahäfolket inte har en arketypisk urfader?
Ja, det menar jag.
Så vitt forskare vet är stammens kultur helt inriktad på händelser som kan förmedlas i första person, och ingen muntlig kultur finns som sträcker sig längre än vilka händelser som de nu levande minns.
Pirahã har världens enklaste system för angivelse av släktskap, där inga biologiska band bortom biologiska syskon återges.
Pirahã använder suffix som anger uppenbarhet, eller vilken kunskapsgrund man har för ett visst påstående. Det är en grammatisk företeelse som saknas i svenskan. Ett sånt suffix förmedlar att talaren själv har bevittnat den händelse som omtalas. Det finns andra suffix som anger om talaren har fått kunskap om händelsen genom till exempel vad andra har berättat.
Språket saknar däremot tempusböjning (dåtid, nutid, framtid etc).
Hur menar du att man under dessa förhållanden ska kunna ha en arketypisk urfader?
Jag menar, om man bara talar i nutid om det man själv har sett och upplevt eller någon annan sagt sig ha sett och upplevt inom vad man själv kan komma ihåg och bara räknar släktskap för systrar och bröder, var ska då en urfader passa in? Ingen nu levande kommer ju att kunna minnas den personen eller känna någon annan som minns den personen, och det finns som sagt ingen dåtid i det språket och heller inga räkneord, så bibeln är helt omöjlig att översätta till pirahã eftersom bibeln ju inte kan skrivas som om det den nämner inträffat i nutiden.
Och hur ska du berätta om alla siffror i bibeln om alla antalsbeskrivningar som finns är "en eller några få" och "fler än några få".
Bibeln skulle kanske då börja med dessa kapitel:
Moseboken
Mosebok en eller några få
Mosebok fler än några få
Mosebok fler än några få och en eller några få
Mosebok fler än några få och fler än några få
Inte konstigt att den missionär som skickades till dem för att lära dem om Jesus själv istället blev ateist.